=h 60 van de werktijd in een prettige stemming verkeerden. Opmerkelijk is het wel, dat de arbeidsprestaties bij prettige stem ming minder boven het gemiddelde uitgaan, dan zij bij een onaan gename, negatieve stemming er onder blijven. De negatieve gevoelens blijken dus een grote invloed te hebben op de productie vermindering* De Amerikaanse onderzoekingen hebben ook bewezen, dat de leiding slechts een deel van de remmende fac toren kan voorkomen. Wat er buiten de werktijden optreedt, onttrekt zich aan haar waarneming. Een gezond leven (breed ge- Zien!) verhoogt het plezier in ons werk en de beste weg om dit de arbeidenden bij te brengen is de vrouw, zo zegt Hersey in zijn boek Workers emotions in shop and home" (Philadelphia 1932) ,,for she, whether wife or sweetheart, is the most powerful stimulus among the outside factors" (bl. 336). Hoppock omschrijft het iets anders aldus: „More than one man owes a large part of his jobsatisfaction to an understanding wife", (bl. 80). De volgende regels zullen de instelling van de arbeidende tot zijn werk gunstig kunnen beïnvloeden: men moet een bepaald doel hebben om na te streven, men moet het gevoel hebben vooruit te komen of wel een stilstaand in de promoties als iets voorbijgaands kunnen zien, men moet het werk als waardevol zien of zeker zijn, dat anderen het waarderen, en beoordeling van de omstandigheden van an deren moet niet ten ongunste van de beoordelaar uitvallen. Hoppock, de psychotechnicus, heeft naast de mondelinge en schriftelijke enquête ook het interview toegepast bij zijn uitge* breide experimenten. Hij verzamelde enorm veel exacte gegevens. Men mist wel de rijke schakering van de spontane uitingen, omdat steeds de antwoorden zijn voorgedrukt, b.v. vóór de vraag: (Choose the statement which best tells how well you like your job. Place a check mark in front of that statement) deze: I hate it. I dislike it. Idon 't like it. I am undifferent to it. I like it. I love it. Door deze methode wordt dus de onderzochte geleid* Hoppock heeft echter ook de onderzoekingen' van anderen samengevat en daaruit zijn conclusie getrokken. Het resultaat van een vergelijk king van 32 studies was, dat van de werkende bevolking mee? dan 4/5 deel plezier in het werk heeft. Dit is wel zeer gunstig! Op de vraag: Wat geeft meer voldoening, het werk of de bezigheden in vrije tijd? werd door 66 van de 1113 geantwoord, dat zij in hun werk de meeste voldoening vonden, terwijl dit bij de groep tevreden onderwijzers zelfs 84 bedroeg. Ook hier bleek de invloed van de chef op het plezier in het werk zeer groot, ongeacht of deze een man dan wel een vrouw is. De belangrijkste vraag in deze serie: Do you like your boss? werd voor de 100 meest tevredenen en de 100 minst tevredenen onderzocht. Het resultaat volgt hier: le groep 90 ja, 2e groep 51 ja, le groep 71% geen besliste mening, 2e groep 30 le groep 3 neen, 2e groep 19'% neen. Men blijkt zeer gevoelig voor een waarderend woord, wanneer 18

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 19