dit maar met tact wordt gezegd. En het is beter, het werk te prijzen dan de man. Zeer interessant was ook het onderzoek onder 29.000 leden van het personeel van de Western Electric Company te Chicago, dat gefinancierd werd door de overbekende Rockefeller-Foun dation. De rapporteurs vertellen daar b.v. van een onverklaarbare productiestijging bij een groep meisjes. Het bleek noch van ver minderde vermoeidheid, noch van een verbeterd tariefsysteem het gevolg te zijn. (Dat kon door vergelijking met homogene groepen worden vastgesteld). De meisjes zelf antwoordden, dat de grotere vrijheid, de afwezigheid van de baas (die door een andere lei dende persoon vervangen was) en het bezoek van meer belang stellende persoonlijkheden de voornaamste oorzaak was. Het min dere gebieden en het veelvuldiger overleg (de proefkamer leek meer op een kantoor dan op een werkplaats, vertelden de proef personen) hadden de onderlinge verhoudingen ongemerkt ver anderd. Het werd een voordeel voor het bedrijf. Sterk kwam uit het onderzoek in het geweldige bedrijf naar voren, dat het niet alleen is een gebouw met machines, maar even zeer een organisatie van mensen. Wanneer mensen dag-in dag-uit met elkaar samenwerken ontstaan er onderlinge banden. Wij constateerden dat zo zaak, zelfs in de gevallen, dat medewerkers ons minder sympathiek waren. Dr. Ydo heeft ons de resultaten van een statistisch-vergelijkend onderzoek gegeven. Uit zijn wetenschappelijke arbeid blijkt, dat plezier in het werk afhankelijk is van een groot complex van fac toren. Er blijkt echter vooral uit, van hoeveel betekenis de arbeids vreugde is voor het geluk van de mens! Bij de psychologische beschouwing van het probleem is het uitgangspunt de mening dat het gehele menselijke leven wordt gekenmerkt door een natuurlijke drang naar spontane activiteit. Enerzijds is de mens actief uit een zucht tot zelfbehoud, ander zijds wil men komen tot een zo groot mogelijke zelfontplooiing. (Stern). Er is strijd tussen deze twee tendenzen. Om zich te doen gelden is vrijheid nodig. De drang om zich aan te sluiten, eist gebonden heid. Bij kinderen openbaart zich deze strijd het sterkst. Eigenlijk hebben alle factoren die samenhangen met de band, welke de arbeidende bindt aan zijn werk, zijn bedrijf, dezelfde betekenis als de vroegere band met de moeder. Ze zijn van emotionele aard. Zo is het ook met de waardering. Wordt het gevoel van eigen waarde gedrukt, verstoord, verkleind, dan komt de twijfel, angst, versterkt solidariteitsgevoel. Kan door de behandeling de eigen waarde behouden blijven of worden versterkt, dan zal ook de moed stijgen en de zelfontplooiing sterk bevorderd worden. Dat betekent vreugdevolle inspanning en plezier in het werk. De onderlinge verhoudingen spelen in onze samenleving een 19

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 20