aan het middelbaar landmeetkundig personeel kunnen worden op gedragen, zoals dit reeds blijkens ambtelijke rapporten in 1931 geschiedde. Voorts is aldus deze leden de opleidingstijd voor het ambt van tekenaar veel te kort en wordt het verouderde examen programma reeds lange tijd niet meer als opleidingsnorm aanvaard. Ook staan de bekwaamheidseisen voor de technische ambtena ren 1ste klasse niet vast, hetgeen onbevredigend is met het oog op de vooruitzichten van het middelbaar technisch personeel. Waarom bestaat de rang van technisch-hoofdambtenaar niet bij deze dienst in tegenstelling tot de meeste andere technische rijksdiensten? Tenslotte heerst er aldus deze leden bij de technische ambtenaren en tekenaars van deze dienst grote onrust over de aanhoudende geruchten omtrent titulatuurwijzigingen, waardoor zij zich bedreigd gevoelen in hun ambtelijke positie. 7» Uit: Handelingen Tweede Kamer 16 Nov; 1948, blz» 278 (Avondvergadering) De Heer Engelbertink: Ik ben verheugd over de mededeling op blz. 18 van de Memorie van Antwoord over de Ruilverkave- lingswet, maar wat zal een versnelde verkavelingsprocedure helpen, indien het gebrek aan technisch personeel de praktische uitvoering weer remt? De Minister zegt, dat de opleiding van deskundig per soneel geruime tijd vordert. Ik zou daarom de Minister willen vragen of er niet meer technische ambtenaren van het Kadaster voor de velddienst kunnen worden opgeleid. Ben ik goed ingelicht, dan lag het oorspronkelijk in het voor nemen 30 technische ambtenaren voor deze veldwerkzaamheden op te leiden en is dit thans tot 15 teruggebracht. Wordt hierdoor de uitvoering van de ruilverkaveling in de toekomst niet geremd? Handelingen Tweede Kamer 16 Nov» 1948, blz. 282 (Avond vergadering): De Heer Borst: Door de Regering is wel eens beweerd, dat de ruilverkaveling bemoeilijkt wordt door gebrek aan deskundig personeel. Mijnheer de Voorzitter! Ik heb er op gewezen, dat uit een oogpunt van bezuiniging de weg van tal van bureau ambtenaren naar de functie van landmeetkundige wordt versperd. De Minister vindt dit volgens de Memorie van Toelichting een lichtvaardige en onjuiste conclusie. Ik heb voor mij een adres van de Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster, ge richt aan de Regering, waarin o.a. staat: ,,Zij stelt vast, dat verschillende cultuurtechnici er reeds op wezen dat, om tot snelle afdoening van de vele lopende aan vragen te komen, sterke uitbreiding van het middelbaar- technisch personeel te velde, dient plaats te vinden. Zij constateert met zorg, dat in leidende kadastrale kringen, meestal door conservatisme beheerst, deze opvattingen even- 28

Orgaan der Vereeniging TAK | 1948 | | pagina 29