3 October 1690", inhoudende 94 verschillende detailkaarten van het grondgebied, waarop gesteld de namen der diverse gronden- bezitters. In hetzelfde archief bevindt zich een z.g.n. Bunderboek van het dorpsbestuur te Spaubeek, n.l. de „Meetinghe der heer- licheyt Spaubeek ende alle schadt haere goederen daer binnen gelegen" in 1690 uitgevoerd door de landmeters Jan Bollen, Claes Haesen en Jan Speertz. Talrijk zijn de maatboeken, pondboeken of landboeken, die in de loop der eeuwen zijn vervaardigd ten behoeve van een ver deling van dijklasten, waterschapsbelasting of verponding. De oudste mij bekende is die, afkomstig uit het dorp Twisk; het kohier, morgen- of riggelboek, vermeldende de grootte der lande rijen onder dit Noordhollandse dorp gelegen en daterende uit het jaar 1502 22Het Rijksarchief te Haarlem bezit verschillende registers van meting en hermeting van landerijen onder Grafts, banne Westzaan, banne Krommenie e. a., welke in betrekking staan tot de maatboeken en in 1934 schreef de landbouwkundig ingenieur A. G. Swart in het Tijdschrift voor K. en L. nog een inlichtend artikel over een door de Alkmaarse landmeter Bommers in 1640 en 1641 verrichte meting van een Drentse es, van welke meting de veldwerken zijn bewaard gebleven, die deel uitmaakten van een grondboekhouding t.b.v. de verponding, thans in bezit van het Rijksarchief te Assen. Hier is als systeem gevolgd: een groot aantal kaartjes met (vermoedelijk minuut-) meetgetallen en in elk grondstuk perceelnummers, die verwijzen naar een register, daarin naast de namen der eigenaren de grootten der percelen voorkomen. Haast eenzelfde systeem werd al een eeuw eerder gevolgd bij de kadastrering" in 15291531 van de Keizerlijke domein gronden ten noorden van Alkmaar, een der meest-merkwaardige welke onze Nederlandse landmeetgeschiedenis kent, en welke historie zeker niet in deze artikelenreeks mag ontbreken. Opmeting van de Vroonlanden benoorden de stad Alkmaar in de 16e eeuw, Een der meest-opzienbarende kaarten, die in het Algemeen Rijks Archief te 's-Gravenhage te vinden is (Inventarisnummers 2508,2507), lijkt mij wel die van de Vroonlanden bij Alkmaar. Het ene kaartstuk is 2,10 m bij 1.20 m groot, het andere ongeveer anderhalve meter lang en 60 cm breed. Op zonderlinge manier is ze samengesteld: het geheel geeft een overzicht van alle lan derijen in de omgeving van Alkmaar, doch ieder stuk grond is afzonderlijk gekaarteerd geweest en later langs zijn grenzen af gesneden en vervolgens zijn alle stukken aan elkaar, als een leg kaart, opgeplakt. Bij haast ieder perceel" wordt naar folio's van een register verwezen. Dr. Wieder, die dertig jaren geleden de 42 22Aanwezig in Rijksarchief te Haarlem.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 10