aandacht op deze archiefstukken vestigde23), schreef ,,De kaart maakt dus den indruk een soort geographische index te zijn op ,,een volledige inventarisatie der landerijen, een soort primitieve „kadasterkaart!" Hoe juist deze conclusie van genoemde carto- loog was, blijkt wel bij lezing van het gedenkboek, van het drie honderdjarig bestaan van het hoogheemraadschap van de Uit- waterende Sluizen in Kennemerland en West Friesland, enige jaren geleden uitgegeven24). Niet ter zake doet de omstandig heid, dat de samensteller, Mr. J. Belonje uit Alkmaar, bovenaan- geduide kaart van de Vroonlanden vermoedelijk niet kende, doch wel terzake zijn de bijzonderheden, welke hij ons over deze landen vertelt. Want we komen te weten, dat sinds lange jaren welke zich verliezen in de duisternis der vroege middeleeuwen in Hollands Noorderkwartier talrijke grondstukken in het bezit waren van de Vorst, welke landen Vroonlanden werden genoemd, hetgeen later de betekenis kreeg van Heerenlanden, Domein- landen. Reeds in middeleeuwse rekeningen der Grafelijkheid vindt men, bij die over „Vriesland", onder één verzamelpost de in komsten uit de Vroonlanden boven Alkmaar geboekt. Deze Vroonlanden aldaar bestonden uit honderden grote en kleine per celen, die meestal iedere tien jaren verpacht werden. In de 16e eeuw was het al een oude gewoonte, dat de landen in massa werden verhuurd, hetgeen misschien wel voordelig was voor de beurs van de onmiddellijke huurders (die grote gedeelten weer onderverhuurden) doch zeker niet voor de schatkist van Karei V. Toen dan ook Adriaan Stalpaert van der Wiele in 1523 tot Raad en Rentmeester van de Keizerlijke Majesteit was aangesteld in de landen van Kennemerland en Friesland, ontdekte deze als frisse jonge kracht als spoedig de voor zijn Majesteit weinig economische manier, waarop de Vroonlanden tussen Koedijk en St. Pancras werden verpacht. Zelfs moest Stalpaert bekennen, niet bij be nadering te weten, hoe groot de uitgestrektheid was en wat de waarde van bedoelde landerijen. Omstreeks 1480 had de pacht- opbrengst 1400 bedragen, welke in 1510 gestegen was tot 2400, een in die geld-arme tijden toch nog aanzienlijk bedrag. Zeer waarschijnlijk op aandrang van onze nieuwe rentmeester, hielden de Raad van Financiën en de Rekenkamer van Holland zich niet lang na diens aanstelling bezig met het vraagstuk van de verhuring der uitgestrekte domeinlanden. Het gevolg was, dat omstreeks 1528 aan Stalpaert de opdracht werd gegeven, de Vroonlanden benoorden Alkmaar geheel afzonderlijk te admi nistreren. Wij weten niet, of Stalpaert reeds vroeger in de Zui delijke Nederlanden (waar immers de aanraking met de geestes stroming der Renaissance eerder en directer gebeurde dan in het 43 23Dr. F. C. Wieder, Merkwaardigheden der oude cartografie van Noord- Holland, T.A.G. jg. 1918 blz. 683. 24Mr. J. Belonje, Het hoogheemraadschap v. d. Uitw. Sluizen in Ken nemerland en West Friesland 15441944, Wormerveer 1945.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 11