terwijl tenslotte de eeuwen door land- of verpondingsboeken wor den gevonden, zonder dat van kaarten sprake is, zoals die van de banne Westzaan, hoogheemraadschap Rijnland en hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen, welke alle zeker of waar schijnlijk op generale metingen berusten en waaraan wij bij een volgende gelegenheid enige aandacht zullen schenken. Bij de; be schouwing intussen van de hier vóór aangestipte prae-kadastrale grondboekhoudingen zal het goed zijn te bedenken, dat het Kadaster, zoals wij dat kennen als grondboekhouding van een moderne staat, eerst kon ontstaan in een andere sfeer dan die, welke vóór 1795 aanwezig was in de Republiek der Verenigde Nederlanden. Landmeetkundig werk in Liberia (Alrika) Liberia aan Afrika's Westkust werd in 1822 gesticht en in 1847 met hulp van Amerika een onafhankelijke negerrepubliek. Bodemonderzoek bevestigde, dat er rijke goud- en diamantaders zijn en grote voorraden hardhout, ijzererts, overdadig veel vruch ten en bloemen. Tot 2027 is de concessie voor het ontginnen en exploiteren van alle grondstoffen (met uitzondering van rubber) in handen van de Liberia Company". De aandelen zijn voor in het bezit van de republiek, voor 10 in handen van de Liberia Foun dation" en voor de rest behoren deze aan particulieren. De spoor lijn, van welke in onderstaand artikel sprake is, wordt de eerste. Het gehele wegennet is minder dan 500 km. Er zijn geen trek dieren. In 1926 nam men de rubbercultuur ter hand, thans zijn er meer dan tien millioen rubberbomen. De Firestone Company bouw de tienduizend negerhutten, om de arbeid in deze rubberplantages aantrekkelijker te maken. De haven (de beste langs de Westkust) is modern, door Ame rikanen gebouwd. De aanleg kostte 18 millioen dollars. De Amerikaanse munt is er in gebruik. De wet is een kopie van de Amerikaanse. In de hoofdstad Monrovia wonen 10.000 negers. Elke nacht hoort men er nog de tam-tam. Er heerst een vochtige warmte, die alles aantast: reeds na zes maanden lijkt een nieuwe auto versleten. Liberia dus is rijk aan mineralen. De exploitatie er van stuit echter op grote moeilijkheden. Een van die moeilijkheden is het ontbreken van auto- en spoorwegen. Om een ontginning op touw te zetten moet begonnen worden met het aanleggen van een of meer verbindingswegen tussen de vindplaats van die mineralen en de enige handelspoort naar de buitenwereld, de haven van Monrovia. 45 door J. ROLFF civ. Landmeter.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 13