ook een speciale studie gemaakt. Oevers en bedding van een gunstig beoordeeld stuk werden tachymetrisch opgenomen, waarbij dient opgemerkt, dat zo'n opname alleen in de droge tijd kan geschieden. De rivieren zijn dan doorwaadbaar, terwijl in de regens- tijd (Juni t.m. September) het peil dikwijls 6 m hoger is. Er valt in die maanden 5 keer zoveel regen als in Nederland gedurende een heel jaar. Die zware regens dwongen ons vaak om van de vastgestelde werktijd (7 uur v.m. tot 3 uur n.m.) af te wijken, maar bovendien waren er omstandigheden, die het noodzakelijk maakten ons hele werkschema te wijzigen. Zo was de plaats van de spoorbrug over de 350 m brede St. Paul River, het belangrijkste obstakel tussen Monrovia en Bomi, gedacht op enkele kilometers ten Noorden van de haven van Monrovia, op het moment, dat wij onze werkzaamheden in Liberia begonnen. De Amerikanen (niet de Liberia Mining Company!) die met het bouwen van de brug belast waren, hebben er later ernstig over gedacht om de over steekplaats niet minder dan 12 km naar het Oosten te verleggen. Omdat wij met ons tracé op die brug moesten aansluiten, kwam het er voor ons op neer om, behalve met de Westelijke oversteek plaats, vanwaar we uitgegaan waren, ook rekening te houden met de Oostelijke. Gelukkig werd na ongeveer een jaar toch de Wes telijke route, op welke we al zoveel werk verricht hadden, gekozen. Dat we ons in het bos met duizend en één ding moesten be helpen spreekt wel vanzelf. Ons huishouden was primitief; met alles moest voorzichtig worden omgesprongen, omdat het nooit zeker was of gebroken materiaal tijdig vervangen kon worden door nieuw. Toen we eens door gebrek aan reparatiemateriaal onze gescheurde meetband niet konden herstellen, werd daarna steeds gemeten met een liaan van 25 m, die dan met de gescheurde meetband geijkt w^rd. Op deze manier bleef de niet te vervangen meetband in leven. De lezer zal belang stellen in de nauwkeurigheid van enkele gedane metingen. De heen- en teruggaande waterpassing naar Bomi Hill langs het bestaande pad had een m.f. van 7 mm per kilometer enkele waterpassing. M.f. in azimuthsbepalingen uit zonshoogten ongeveer 5". Hoek- correctie van de polygoon per hoek meestal beneden 10 cc. M.f. in lengtemeting (2 X met de band of X optisch) te schatten op 0.0003 1. M.f. in hoogteverschil met aneroïde gemeten 2 a 3 m. Het spreekt vanzelf, dat het er ons niet om ging om alles zo nauw keurig mogelijk te meten. In een bepaald geval kozen we die meet methode, die ons het snelste resultaat met de vereiste nauwkeurig heid zou geven. Voor globale metingen waren we aangewezen op horloge, zakkompas en aneroïde. De onvermijdelijke improvisatie, het aanpassen aan de plaat- 49

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 17