selijke gebrekkige omstandigheden maken het werken in landen als Liberia wel bijzonder interessant en aantrekkelijk. Toelichting van het principd van azimuthsbepaling uit zonshoogten: Moet in een bepaalde standplaats het azimuth naar een ver afgelegen punt P bepaald worden, dan kan dat als volgt geschie den. Meet de horizontale hoek tussen P en de zon. Lees, als op de zon gericht is, behalve de horizontale rand ook de verticale af met inspelend alhidade niveau. Omdat het practisch niet mogelijk is om op het middelpunt van de zon te richten, laten we de zon tegelijkertijd aan horizontale en verticale draad raken. De zon staat dan in een bepaald kwadrant dat door de kruisdraden ge vormd wordt. Direct daarna laten we de zon in het tegenover liggende kwadrant aan de beide kruisdraden tegelijkertijd raken. Het gemiddelde van beide kwadrantsaflezingen levert dan de waarnemingen, die gemaakt zouden zijn als op het middelpunt van de zon gericht was. Dat de zon zich tussen deze twee kwadrants aflezingen iets verplaatst, doet niet ter zake, mits het tijdsverloop tot enkele minuten beperkt blijft. Het laten raken aan twee draden tegelijk is in de tropen vrij gemakkelijk, omdat de verticale be weging van de zon overheerst. Laat de zon dus langs de ver ticale draad klimmen of dalen (bijstellen met fijnregeling), totdat de horizontale draad geraakt wordt en lees vervolgens af. Het azimuth van de lijn standplaatszon kan uit de volgende formule berekend worden: cos a sin sin cp sin h cos 9 cos h Hierin is a het gevraagde azimuth naar de zon; de declinatie. Dit is een coördinaat van het hemel lichaam op de hemelbol, die voor elk gewenst tijdstip te vinden is in de Nautical Almanac; cp de geographische breedte van de standplaats. Kan ontleend worden aan een bestaande kaart of bepaald worden met behulp van sterwaarnemingen; h is de gemeten hoogte gecorrigeerd o.a. voor refractie. Als dus a bepaald is kan het azimuth naar P direct gevonden worden, omdat de horizontale hoek tussen P en zon bekend is. Evenals bij het gewone hoekmeten worden de handelingen hier enige keren herhaald, met inachtname van randverzetten en door slaan van de kijker. De fouten-theorie leert, dat de nauwkeurigste resultaten te be reiken zijn als de zon zo laag mogelijk staat, dus 's morgens of 's avonds. De refractie heeft dan echter zo n ongunstige invloed, 50

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 18