dat aangeraden wordt de zon niet waar te nemen, als zij minder dan 15° boven de horizon staat. Met goed instrumentarium en enige training kan zo'n azimuth tot op enkele secunden nauw keurig bepaald worden. Reconstructie van liet landschap hij Ruilverkaveling Gaarne voldoe ik aan het verzoek der redactie om eens de aan dacht te bepalen bij de vraagstukken van ruimtelijke en land schappelijke aard, die in toenemende mate bij het ruilverkavelings- werk een rol spelen. In het bijzonder waardeer ik dit verzoek, omdat het onderwerp een gebied bestrijkt, dat in velerlei opzicht sinds jaren mijn belangstelling heeft. En het verheugt mij boven dien, juist in de kringen van hen wier arbeid zo nauw bij het vorm gevende werk van de ruilverklaveling betrokken is, voorlichting te mogen verschaffen. Een diepere bezinning op één van de vele aspecten van dit werk zal naar ik hoop aan de gehele tenuitvoer legging daarvan ten goede kunnen komen. De aanhef dezer bijdrage zal onwillekeurig de vraag doen op komen, of er inderdaad met betrekking tot het landschap wel van een vraagstuk" gesproken kan worden1). Reeds eeuwenlang immers wisselt het aspect van het landschap en ondanks alle ver anderingen ontstonden landstreken, waarin het voor de mens goed was om te leven. Het was juist deze vormgevende arbeid van de mens, gepaard aan factoren van klimaat en bodem, welke dat veel geroemde, rijk geschakeerde beeld van het Nederlandse landschap te voorschijn riep. En dit alles veranderde voortdurend, groeide als het ware vanzelf. De ene phase vergleed haast ongemerkt in de volgende. Problemen deden zich daarbij niet voor. Die zijn er evenwel sinds de laatste decennia wel gekomen: De komst van de auto verstoorde grondig het aspect van vrijwel alle oude verkeerswegen, buiten zowel als in de dorpskommen. Het vroeger zo fraaie spel van verhoudingen tussen verhardingsbreedte en de relatie met begeleidende beplantingen verdween door de buiten verhouding gebrachte wegdekken. Veel oude schoonheid werd daardoor geschonden. Eerst bij volkomen nieuw aan te leg^ gen wegen werd het mogelijk, met gebruikmaking van de vele malen grotere schaal, die het moderne verkeer eist, opnieuw tot juiste verhoudingen te komen. En iedere nieuwe autostrada" vormt thans niet alleen een civieltechnisch- maar ook een ,,land- schaptechnisch" vraagstuk. 51 door R. J. BENTHEM, houtvester Staatsbosbeheer. 1) Dat de Ned. Heidemaatschappij ook een commissie voor landschaps verzorging heeft ingesteld, wijst mede in deze richting. (Red.).

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 19