Voorts is er een jarenlang ongebreidelde stedelijke ontwikke ling, welke door velerlei uitwassen als lintbebouwing, wilde plan loze uitbreiding, verspreide bebouwing en een wanhopig slechte architectuur de schoonheid van het landschap op diepgaande wijze afbreuk heeft gedaan. En verder veroorzaakte een steeds toenemende bevolkingsdruk, gepaard gaande met een fabelachtige snelle technische ontwikke ling, een ware omwenteling, zowel voor de landbouw als voor het iandschap. Gebieden, welke eeuwenlang niet of slechts op gebrek kige wijze konden worden geëxploiteerd, werden voor deze niet te stillen landhonger opgeëist. En de moderne techniek overwon daarbij vrijwel alle voordien bestaande barrières van bodem gesteldheid of waterhuishouding. Indrukwekkende werktuigen staan de ontginner bij deze arbeid thans ten dienste: de dragline, de bulldozer en machtige tractoren zijn de wapens uit zijn arsenaal. Zij spreken tot de verbeelding van allen, die geboeid worden door deze triomf van de mens over de natuur. Maar een ieder, die de inderdaad imponerende resul taten dezer techniek met aandacht overziet, zal zich bewust wor den van de consequenties hiervan ten aanzien van de ruimtelijke vragen en van de ontwikkeling van het landschap. Waar problemen zijn is er evenwel het streven naar oplossin gen! In tegenstelling tot voorheen heeft de overheid zich thans zeer concreet bezig te houden met het beramen van maatregelen, die de noodzakelijke intensivering van het bodemgebruik doet plaats vinden op een wijze, welke voor het landschap tot een nieuwe verantwoorde vormgeving kan leiden. Tal van wegen worden daarbij gevolgd, deels lopend over het terrein der wetgeving, deels over technisch gebied. Men zie slechts naar de bepalingen in de boswetgeving, de natuurschoonwet, de zg. natuurbeschermings beschikking en op het gehele complex van wetten en voorschriften op de ruimtelijke ordening, waarbij het landschap zo nauw is be trokken. Voorts op al hetgeen rijk, provincie en gemeente hebben verordend ten behoeve van een gunstige ontwikkeling van stad, dorp en land. Wijzen wij tenslotte slechts op een drietal feiten, waaruit blijkt hoe door de overheid in de afgelopen jaren met de opbouw van nieuwe landschappen een aanvang werd gemaakt. Het eerst komt dit tot uiting in de landschappelijke verzorging van het Rijks wegennet, daarna in de opbouw van het landschap in het nieuw gewonnen land van de voormalige Zuiderzee en tenslotte in de nog in gang zijnde herstelarbeid van de geschonden landschappen in de verwoeste gebieden. Het werk der landschapsverzorging kreeg door dit alles gestalte. Een verdere uitbouw van dit werk vormt het onderwerp van dit artikel: de reconstructie van het landschap bij ruilverkaveling. 52

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 20