van goedontworpen erfbeplantingen en al dan niet beplante wegen kunnen echter een volkomen ander type landschap doen ontstaan, dat, mits van goede compositie, een fraai harmonisch geheel kan vormen. In andere gevallen, waarbij de terreinveranderingen veel min der ingrijpend behoeven te zijn men denke b.v. aan esgronden zal het vaak nodig zijn door een zorgzaam ontzien van be paalde elementen en het op de juiste plaats projecteren van nieuwe tot een goede reconstructie te geraken. Daarbij houde men wel in het oog, dat de schoonheid van het Nederlandse landschap in vele gevallen juist door de kleinigheden" wordt bepaald. Het ver dwijnen van een enkele boomgroep of een hakhoutbosje op een es kan de schoonheid ter plaatse soms ingrijpend verminderen, hoewel ze wat hun houtwaarde betreft van ondergeschikte be tekenis zijn. Met het oog hierop dienen dergelijke elementen, zowel door hun plaatsing ten opzichte van het toekomstige wegennet en de om ringende kavelindeling als door hun tenaamstelling, zo goed moge lijk beveiligd te worden. Anderzijds dient met vooruitziende blik beplanting te worden geprojecteerd op plaatsen, die vóór of tijdens de werkzaamheden wellicht fraai zijn door wilde begroeiing met houtgewas, doch waarvan mag worden aangenomen, dat ze na het werk dringend verzorging behoeven. Gelet op de gewijzigde opvattingen en werkmethoden in de landbouw zal het karakter der nieuwe be plantingen niet altijd gelijk kunnen zijn aan het verloren gegane. Eén der moeilijkste opgaven vormt in dit opzicht de reconstruc tie van dié oude landschapstypen, welke hun schoonheid aan' de door houtgewas gemarkeerde kavelgrenzen ontlenen. De heggen- landschappen langs de Maas en grote gebieden in Oostelijk Nederland zijn daar typische voorbeelden van. Zo vormt de ge hele ontwikkeling van Twente, dat we zoals bovengezegd wel als één grote toekomstige ruilverkaveling kunnen beschouwen, een uitermate moeilijk landbouwkundig-landschappelijk-planologisch vraagstuk. In een eerste opzet worden hier thans, door middel van nauwgezet-gedetailleerde landschapsplannen, richtlijnen gegeven, die voor de verschillende eenheden, waaruit deze gebieden zijn opgebouwd een zowel agrarisch als landschappelijk bevredigende evolutie moeten waarborgen. Wordt de waarde van dit alles door alle betrokken instanties metterdaad erkend dan zal het ongetwijfeld mogelijk zijn de nood zakelijk geachte landbouwkundige hervormingen in Twente te doen plaatsgrijpen met behoud van die weldadig aandoende tegen stelling van open esgronden en meer gesloten houtrijke land schappen in de beekdalen. Al dient te worden beseft, dat veel van 55

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 23