de huidige intimiteit door een grotere schaal van het landschap noodwendig zal verdwijnen* In bepaalde gebieden zal de ruilverkaveling, ook bij de meest nauwgezette planning, het verloren gegane landschapsschoon ongetwijfeld moeilijk doen vergeten. Daartegenover staat, dat in uitgestrekte gebieden het landschap bij een juiste behandeling aan zienlijk fraaier kan worden dan het voordien was. In dit verband is het echter goed erop te wijzen, dat land- schapsverzorging ten onrechte nog te veel wordt gezien als een beplantingskwestie alleen. Hoewel de beplanting stellig een in tegrerend onderdeel hiervan is, dient een goede landschaps verzorging zich echter in de eerste plaats bezig te houden met de fundamentele structuur van het toekomstige landschap. Dit houdt in het geven van aanwijzingen betreffende de bouw van het wegen- en waterlopennet, de ruimtelijke indeling, de tracé's van wegen en waterlopen en de dwarsprofielen daarvan. Uiteraard zijn het de cultuurtechnische organen, die de eerste bouwstöffen daartoe leveren doch reeds spoedig en gedurende de gehele ver dere behandeling van deze uiteraard mobiele plannen dient er van een intensief overleg sprake te zijn. Zoals bij iedere nieuw begonnen werkzaamheid was daarbij voor de landschapsverzorging in de aanvang zeer veel organi serend en opbouwend werk te verrichten. Men houde daarbij in het oog, dat dit werk in feite een geheel nieuwe bezigheid is, een vak, dat zich bezig is te vormen zowel in zijn doctrine als in zijn verhouding tot de reeds bestaande vaak perfect uitgeruste be roepen. Het vereist veel overleg, inzicht en deskundigheid en een zich nieuw instellen van alle betrokkenen. Maar het werk heeft zich allengs ontwikkeld door het te doen. Het heeft ons gebracht tot een analyse van het landschap en de schoonheid daarvan en tot het toepassen der verworven kennis in practisch bruikbare vorm. Juist voor de meettechnici werkzaam bij de ruilverkavelingen is het van zoveel belang zich op de hoogte te stellen van deze zich snel ontwikkelende landschappelijk-planologische werkzaam heden. Zij dienen mede te werken aan een logische en harmonische opbouw van het wegen- en waterlopennet, gebaseerd op de mor- phologie van het terrein en niet steunend op de wetten van de tekentafel alleen. Naast nauwgezette verkenning kunnen hoogtecijfers en cultuur- kaarten nuttig zijn om een goed gebruik te maken van de eigen aardigheden die het terrein biedt en waardoor een juist en „ge voelig" beloop van de wegen over de hogere delen en van de waterlopen door de laagten kan worden verzekerd. Ongetwijfeld zal het in zeer veel gevallen, vooral in gebieden met gering bodem- relief, voor de moderne cultuurtechniek niet bepaald noodzakelijk 56

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 24