Oud-NUderlandsa Landmeters Geschiedkundige bijdragen over Nederlandse beoefenaren der landmeetkunde uit de 14e18e eeuw, door P. S. TEELING te Amersfoort, 1Inleiding» Gedurende de vijf en zestig jaren van haar bestaan is in de landmeetkundige vakpers dus in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde en het Orgaan der Vereniging van Technische Ambtenaren van het Kadaster nog slechts heel weinig ge publiceerd over het leven en werken van oud-Nederlandse land meters. Het aantal schrijvers uit landmeetkundige kring, die één of ander deel van de landmeetkundige geschiedenis behandelden, is op de vingers van één hand te tellen en de meest productieve schrijver op dit terrein was wel de heer A. F» van Beurden, in leven Bewaarder der Hypotheken en van het Kadaster te Amersfoort en plaatselijk bekend geschiedkundige. Deze schreef in zijn Roer- mondse tijd een drietal studies over de werkzaamheden van enkele 17e en 18e eeuwse landmeters. Zo verschenen van zijn hand in K. en L. jaargang 1886 een artikel ,,Een 17e eeuws landmeter" (te Roermond) en de studie over „Een Kadaster der 18e eeuw in 't Land van Cuyk", terwijl dezelfde schrijver in de jaargang van 1892 enige interessante bijzonderheden publiceerde over „Een Limburgse Driehoeksmeting uit het begin der 18e eeuw", waarbij het trigonometrisch werk van de Luikse Jezuïetenpater Nicolaas Leclercq ter sprake kwam. Veertig jaren later ondernam de heer H. F» van Riel een ver geefse poging om in landmeetkundige kringen de belangstelling voor het werk van oud-Nederlandse landmeters om te vormen tot geschiedkundig researchwerk op dit gebied. Ik doel hierbij op zijn uitgebreid en interessant artikel over Pierre Ancelin, Een Rot terdams landmeter aan het einde der 17e eeuw." Een jaar na het artikel over Ancelin dat in K. en L. jg. 1924 verscheen zette de heer Van Riel zijn vorenbedoelde pogingen voort door middel van een causerie, gehouden op de jaarlijkse algemene vergadering der Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Deze handelde over de ontwikkeling van het vervaardigen van kaarten 1Daarna wordt nog onze aandacht gevraagd voor een feestrede, door Prof» lr» Dieperink tijdens een lustrumviering der Landbouwhogeschool te Wageningen gehouden en waarbij in vogelvlucht de techniek van het landmeten o.a. in het 16e eeuwse Holland werd behan deld2). En tenslotte zouden we dan nog het artikeltje kunnen vermelden, dat onder de titel „Een cursus in het landmeten en 34 K. en L. jg. 1925 blz. 210. 2) Ir. J. W. Dieperink, De techniek v. h. landmeten in een tweetal tijdperken der geschiedenis. Rede, Wageningen 1928.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 2