in de war zouden sturen. Beter dan een verder in details treden omtrent de opzet en bedoeling van een juiste landschappelijke kromme wegen die uit-de-tijd zijn en die een goede kavelindeling planning lijkt mij evenwel het verweer, dat gelegen is in het geven van een voorbeeld van een vrij recente verkaveling. Het blok ,,HedelAmmerzoden", dat op bijgaande schets in fig. 4 is afgebeeld, bezit een wegenplan, dat in verschillend opzicht als een illustratie van het hierbesprokene kan gelden. Het is mij niet ge bleken, dat de agrarische perspectieven hier ongunstiger zijn dan wanneer een ontwerp zou zijn gerealiseerd, dat minder angstvallig met de details van het terrein had rekening gehouden en meer rationeel" van opzet was. Ook bij de reconstructie van Walcheren valt op tal van ge lukkige oplossingen te wijzen. Aan dit plan, stellig het meest belangrijke van alle tot nu toe ondernomen herverkavelingen, zou trouwens een geheel artikel zijn te wijden. Met name hier blijkt wel duidelijk, dat het tot stand komen van een geheel nieuw landschap, dus ook van een plan van wegen en waterlopen, alleen kan slagen als er sprake is van een compositie, van een goed gebruikmaken van de mogelijkheden om tot een gaaf geheel te geraken. Helaas laat de beperkte opzet dezer bijdrage niet toe alle aspec ten van de landschapsverzorging bij de ruilverkavelingen uit voerig te belichten. Wij hebben gemeend slechts aandacht te moe ten vragen voor die zijde van het vraagstuk, welke van direct belang kan zijn voor het werk van de meettechnici. Over de tech nische zijde van het beplantingswerk (soortkeus, wijze van be planting, enz.) en de waarde der beplantingen voor onze hout productie valt uiteraard nog zeer veel mede te delen. Hetzelfde geldt met betrekking tot de wijze, waarop het overleg en de samen werking tussen de verschillende betrokken instanties thans is ge regeld en de voorschriften, waarop het landschapswerk steunt. Laat ons slechts mogen volstaan met erop te wijzen, dat er thans voor iedere nieuw aangevraagde ruilverkaveling en ook voor vele nog lopende, een gedetailleerd landschapsplan door de afdeling Landschapsverzorging van het Staatsbosbeheer wordt opgesteld. In deze plannen worden tevens opgenomen de resultaten van het onderzoek, dat door de Wetenschappelijke Commissie van de Natuurbeschermingsraad (de z.g. Commissie-Weevers) in ieder blok wordt ingesteld. Een bespreking van de betekenis van het werk dezer Commissie van het nut en de waarde van die reser vaten en van de daarmee voor de ruilverkaveling samenhangende problemen, valt evenwel buiten de opzet van dit artikel. Hoewel daarmede niet gezegd wil zijn, dat de aanwezigheid van dergelijke reservaten, in de reconstructie van het landschap, geen rol zou spelen. Integendeel; zij zijn met het vraagstuk nauw verbonden. 62

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 30