licht binnentreedt, dus dat de ramen op het noorden of het noord oosten liggen. Het gerichte zonlicht veroorzaakt scherpe scha duwen en kan verblindende reflecties op het werkvlak geven. Het laatste geval doet zich hoofdzakelijk voor als de tekenborden bijna of geheel horizontaal zijn opgesteld. Als de ramen van de tekenzaal op het zuiden liggen (men is niet altijd vrij in de keuze van de plaats van de teken zaal!), moet een zonnewering worden aangebracht. Men kan hiertoe de bovenste gedeelten van de ramen voor zien van diffuus verstrooiend glas of prismaglas, of wel men kan de ramen voorzien van goed functionnerende jalouzieën. De bladen van de jalouzieën moeten overdag schuin naar boven ge richt zijn, opdat het zonlicht in de rich ting van het plafond gereflecteerd wordt en aldus bijdraagt tot de indi recte verlichting van de zaal (fig. 2a). Als de kunstverlichting wordt ontstoken, moet de stand van de bladen zodanig worden gewijzigd, dat het licht van het plafond naar het werkvlak wordt gereflecteerd (fig. 2b). Verdere voorwaarden voor een goede verlichting zijn een licht gekleurd (wit) plafond, lichte wanden en een grote doorlating van het vensterglas. De laatste neemt snel af als de ramen met stof of vuil zijn bedekt. Het regelmatig schoonhouden van de ramen is dus gewenst! Wij merkten reeds op, dat de daglichtfactor snel afneemt bij toenemende afstand tot de ramen. Men plaatse daarom archief kasten en dergelijke tegen de wanden tegenover de ramen, omdat daar het verlichtingsniveau het laagste is. Kunstverlichting Bij het ontwerpen van de kunstverlichting voor een tekenzaal doen zich soortgelijkeproblemen voor als bij de dagverlichting, echter is men hier vrijer in de keuze van het verlichtingsniveau. 67 Fig. 3. Lichtinval bij verticale stand der tekenborden; gemengde verlichting. a. Fig. 2. b. Zonnewering met jalouzieën; a. zonnestraling wordt gereflec teerd naar het plafond; b. kunstlicht wordt gereflecteerd naar het werkvlak.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 35