Opgave XIIL Deze opgave bestaat uit een aantal kleine opgaafjes, die op gelost moeten worden, vóórdat we kunnen overgaan tot de be rekening van de polygoon zelf. We beginnen met de aansluiting aan het ontoegankelijke punt A. Breng arg. A P over naar 1. We kunnen nu, wat de argumen ten betreft, de polygoon aansluiten op 1. Voor de coördinaten zouden we dit ook kunnen doen. door de coördinaten van 1 uit richting en afstand te berekenen, maar we kiezen een andere weg, omdat de lengte van A 1 anders niet in de lengtevereffening zou worden betrokken. We nemen daarom punt A als aansluitings- punt voor de coördinaten en gaan zelfs regelrecht via 2 naar 3. De coördinaten van het punt 1 berekenen we later. De vorm van de polygoon A23enz. is n.l. veel gunstiger dan die van de polygoon A12—3enz. De lengte van de zijde A2 leiden we af in drieh. A 12 uit de lengte van 12. Het argument A 2 bepalen we uit de reeds vastgestelde argumenten voor 12 en 23 door er resp. /„12 A en /_A 23 bij op te tellen en af te trekken en de gevonden waarden te middelen. (Zie hierover ook F. Harkink: Gerichte Vlakke Driehoeksmeting en Lager Land meetkundig Rekenen blz. 214). Het punt 6 is een sterk zijwaarts uitspringend punt. Daarom berekenen we zijde 57 in drieh. 567 en de polygoon voortgaande langs de punten 4578. (De coördinaten van het punt 6 worden later bepaald). De zijde\ B8 is kort in vergelijking met de andere polygoon zijden. Dus berekenen we de coördinaten van 8 uit richting en afstand, nadat we B Q overgebracht hebben naar 8. Tot nu toe zijn we stilzwijgend voorbijgegaan aan het gegeven: ,,Er is een grove aflezingsfout gemaakt in één der richtingen." We zijn n.l. uitgegaan van de veronderstelling dat, in de hoek metingen in de punten 1, 2 (voor zover betreft de richtingen naar 1 en A) en 8 (voor zover betreft de richtingen naar B en Q) geen grove fout is gemaakt. De richtingen in 5 naar 6 en 7, die in 7 naar 5 en 6 en die in 6 geven voor drieh. 567 een normale correctie. Om te onderzoeken of in één der overige richtingen een grove fout is gemaakt, handelen we volgens één der twee methoden aangegeven op de blz. 204 en 205 van het reeds eerder genoemde boek van F. Harkink. (A 2 leiden we dan voor lopig alleen af uit 12 of uit 23). 73

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 41