van voldoend middelbaar personeel. De ruilverkaveling zal meer en meer geschoolde ambtenaren gaan opeisen. In de Memorie van Antwoord lees ik, dat tot nu toe steeds voldoende personeel be schikbaar kon worden gesteld om de landmeetkundige werkzaam heden, verbonden aan de in uitvoering zijnde ruilverkavelingen, met inbegrip van de herverkaveling Walcheren, in het vereiste tempo te doen verlopen. Dit moge juist zijn, maar uit anderen hoofde is mij bekend, dat de landmeetkundige dienst het werk niet aan kan; zo moeten in Den Helder metingen, waarvan de kosten bijna 26.000 zullen bedragen, aan anderen dan de kadastrale dienst worden opgedragen. Bovendien blijkt uit de begroting, dat in 1948 136 tekenaars van het kadaster waren ingedeeld onder het lagere personeel en 162 onder het middelbare, terwijl bij deze be groting alle tekenaars, te weten 383, zijn gebracht onder het lagere personeel, een declassering dus. De 162, die in 1948 nog onder het middelbaar personeel waren gerangschikt, voeren de titel van technisch ambtenaar eerste en tweede klasse. De in vele gevallen zeer eenvoudige metingen kunnen, naar het mij wil voor komen, rustig aan lagere ambtenaren dan de landmeters worden opgedragen. Of de titel technisch ambtenaar nu, werkelijk zo on juist is, waag ik te bestrijden; dat deze titel een middelbaar tech nische scholing doet veronderstellen, acht ik als stelling niet houd baar. Dat de verantwoordelijkheid met de titel en bijzonderlijk die van technisch hoofdambtenaar stijgt, moge juist zijn, maar kan nimmer een bezwaar zijn voor de ambtenaar, die in die functie zijn verantwoordelijkheid voelt. De titel ingenieur-verificateur van het kadaster is toch al door de betrokken hoofdambtenaren sedert het Napoleontische tijdperk gevoerd, zonder dat daar een oplei ding aan de Technische Hogeschool voor vereist .werd; zij worden benoemd uit het korps landmeters. Juist door een andere indeling van de dienst zal het aantal landmeters, nodig voor de zeer belangrijke meetarbeid, daarvoor ook inderdaad kunnen worden benut, waarbij dan op de duur zal blijken of een aantal van 200 dient te worden gehandhaafd. Het is verheugend te vernemen, dat de bekwaamheidseisen, ten einde te komen tot goed geschoold middelbaar personeel, nader zullen worden omschreven. Ik hoop, dat de Minister alsnog de gerechtvaardige wensen van het korps tekenaars in gunstige overweging zal willen nemen. De Heer Hofstra zegt (bl. 495): Ten slotte had ik, Mijnheer de Voorzitter, bij afdeling III enkele opmerkingen willen maken over het personeel van de belastingdienst. De heer Ritmeester heeft hierover echter reeds bij de algemene beschouwingen gesproken en ik heb vernomen, dat u er geen bezwaar tegen heeft, indien de volgende sprekers hetzelfde doen. Over de beide punten, die ik ter sprake had willen brengen, resp. met betrekking tot de positie van de ontvangers 77

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 45