op te merken, dat de commissie een dergelijke handelwijze ten zeerste afkeurt. Het examen werd in April en Mei gehouden. Voor zover nodig wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat de opgaven samen met het bijbehorend verslag (voor 1,per exa- men) verkrijgbaar zijn bij de secretaris van de examencommissie, de Heer C. W. Moor, Hoogweg 116a, Rijswijk (Z.H.), giro nummer 446396. SCHRIFTELIJK GEDEELTE. Oppervlakteberekening. Dit onderdeel werd vrij behoorlijk ge maakt. Verschillende candidaten bleken het berekenen van de deellijn volgens de methode Hof onder de knie te hebben, terwijl anderen dit gedeelte van het vraagstuk m.b.v. een vierkants vergelijking correct oplosten. De berekening van de afronding werd over het algemeen goed gedaan. Evenals vorig jaar waren er verschillende candidaten, die grote vermenigvuldigingen en delingen becijferden i.p.v. de meegebrachte logarithmentafel te gebruiken. De commissie rekende dit zwaar aan en is van oordeel, dat de candidaten van de logarithmentafel gebruik moeten maken, als dit besparing van tijd oplevert. Hier volgen enkele antwoor den: Opp. A 2869,5 ca; Opp. D 5739 ca; de lengte van de deellijn (tussen B en C) is 87,73 m, terwijl de lengte van de cirkel boog 40,32 m bedraagt. Kaarttekenen. De commissie had van dit onderdeel hogere ver wachtingen gekoesterd. Speciaal de prestaties bij het kaarteren zijn tegengevallen. Was het kaarteren zelf vrij goed te noemen, de afwerking liet veel te wensen over. De candidaten hadden weinig zorg besteed aan het kleuren (vele malen over de lijnen) en de beschrijving van het kaartje, terwijl ook het trekken van even dikke inktlijnen erg lastig bleek te zijn. Het profiel was van een iets betere kwaliteit. Het is de com missie opgevallen, dat verschillende candidaten het profiel uit de N.A.P.-lijn tekenden i.p.v. uit de vizierlijn. De gebruikelijke methode is toch een profiel uit de vizierlijn tekenen en daarna controleren uit de N.A.P.-lijn. Ook bij de berekening werd weinig controle toegepast. Enkele candidaten oefenden critiek uit op het verstrekte tekenpapier, hetgeen volgens de commissie misplaatst was. De commissie is van mening, dat de candidaten in staat moe ten zijn op verschillende soorten papier een kaartje te tekenen en niet slechts op het tekenpapier, waarop ze regelmatig werken. Eenvoudige landmeetkundige berekeningen. Evenals vorig jaar werd dit onderdeel goed gemaakt. Met het berekenen van de veel hoek hadden de candidaten geen noemenswaardige moeite. Ook vraag B leverde niet veel moeilijkheden op, hoewel niet iedere candidaat het juiste antwoord verkreeg. In totaal werden 12 ver schillende antwoorden gevonden. Vele candidaten kwamen met 83

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 51