vraag C niet klaar, vaak mede door het feit, dat ze omslachtige berekeningen uitvoerden. De uitkomsten zijn: 507 30593,67 16289,06 508 —30425,45 4- 16287,81 d 42,08 AB 57,91 BC 7373. Landmeten en Waterpassen» De commissie had gedacht, dat dit onderdeel beter gemaakt zou worden. Wel waren er candi dates die voor de verschillende vragen hoge cijfers kregen, an deren daarentegen behaalden zeer lage cijfers. Dit geldt speciaal voor de 3e vraag. De commissie is van oordeel dat de candidaten toch enig inzicht moeten hebben en het niet te pas komt, dat een candidaat als antwoord op vraag lb schrijft: ,,Men kiest een even aantal series om de instelfout d.w.z. de fout bij het richten op het punt zoveel mogelijk te elimineren. Hij kan dan de ene keer positief, de andere keer negatief zijn, zodat zij elkaar zoveel mo gelijk opheffen". De candidaten wordt aangeraden zich met nauw gezetheid voor het examen te prepareren. TWEEDE GEDEELTE» Hoekmeten» Evenals andere jaren vormde ook nu het verkennen van een eenvoudige meetkundige grondslag de hoofdschotel van dit onderdeel. Over het algemeen werd vrij behoorlijk gewerkt. Enkele candidaten hadden moeite met het oplossen van de com plicaties, die optraden. Gedurende het laatste uur moesten de can didaten de theodoliet opstellen en hoekmetingen verrichten. Soms ging dit zeer vlot, slechts een enkele candidaat beschikte over te weinig ervaring. Waterpassen» Ook dit jaar moest de candidaat een kringwater passing of een waterpassing tussen twee bekende waterpasbouten uitvoeren. In de waterpassing moesten een of twee dwarsprofielen en een lengteprofiel opgenomen worden. In het korte verslag van het vorig jaar heeft de commissie er op gewezen, dat het meer malen gebeurde, dat de candidaten uiterst korte slagen namen. Dit heeft blijkbaar weinig effect gehad, want ook dit jaar bleek hetzelfde euvel. De commissie is benieuwd, hoe lang de slagen bij het volgend examen zullen zijn. Verder viel het de commissie op, dat verschillende candidaten niet steeds uit het midden water pasten, ook al was dit zeer goed mogelijk. Deze candidaten zorg den er slechts voor, dat het totaal van de afstanden tot voorbaak gelijk was aan het totaal van de afstanden tot achterbaak. De commissie kon zoiets natuurlijk niet goedkeuren. Ook het invullen en afwerken van de waterpasstaten liet nogal eens te wensen over. De candidaten dienen ook op deze dingen te letten. 84

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 52