Detailmeten* Gevraagd werd een terrein zodanig te meten, dat van de meting een zelfstandige kaartering kon worden vervaar digd. Ook dit jaar waren er candidaten, die aan de hoofd constructie te weinig aandacht besteedden, terwijl het element van controle vaak geheel of gedeeltelijk ontbrak. Verder heeft de commissie de indruk gekregen, dat verschillende candidaten alle meetgetallen noteerden, die de arbeiders opgaven en zich niet af vroegen, of die meetgetallen wel nodig waren. De commissie wil er hier op wijzen, dat men bij een detailmeting het juiste aantal meetgetallen behoort te verzamelen, zowel een tekort als een teveel aan meetgetallen is af te keuren. Het oplossen van de probleempjes ging dit jaar vrij vlot. De commissie was hierover wel tevreden. Mondeling* Dankbaar maakt de commissie melding van het feit, dat dit onderdeel goed gemaakt is. Niet alle candidaten kregen een hoog cijfer, maar het was toch de eerste keer, dat alle can didaten een voldoende behaalden. Sommigen beheersten de stof uitstekend, zodat zelfs tweemaal het cijfer 9 toegekend kon wor den. De commissie spreekt de hoop uit, dat op deze ingeslagen weg zal worden voortgegaan. Wetgeving op liet gebied van bet privaatrecht Burgerlijk Wetboek* De ontwerper van het nieuwe Burgerlijk Wetboek heeft een boek over het vermogensrecht in het algemeen en een boek over het zakenrecht voltooid, terwijl hij met het verbintenissen- en erf recht een eindweegs gevorderd is. Prof. Meijers geeft er de voor keur aan, dat de resultaten van zijn arbeid eerst bij de Staten- Generaal ingediend worden, nadat de publieke opinie en de deskundigen ruimschoots de gelegenheid gehad hebben tot het uitspreken van hun oordeel. Verwacht mag worden, dat het geheel eenvoudig zal zijn van opzet. Afzonderlijke herzieningen van het burgerlijk recht zullen wor den aangevat in afwachting van de algehele herzieningHet ontwerp betreffende de eigendom van appartementen maakt thans onderwerp uit van departementaal overleg met Prof. Meijers. Het ligt in het geheel niet in de bedoeling, met de regeling van deze aangelegenheid te wachten totdat zij in het nieuwe burgerlijk wetboek zou kunnen worden opgenomen. Van de uitvoeringsvoorschriften voor het nieuwe binnen- vaartrecht is er één tot stand gekomen, de Maatregel Schepen, opgenomen in Staatsbl. no. I 359. Tijdens de voorbereiding van deze maatregel is echter gebleken, dat er van de zijde van som mige groepen belanghebbenden bij de binnenvaart bezwaren tegen de nieuwe wettelijke regeling zijn gerezen, naar welker gegrond heid thans een onderzoek wordt ingesteld. 85

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 53