„geestarmen voerts (vrnd) sal meten ende in een bouck van par- „quemente charteren (kaarteren) met alle haer beleynden, daer- „inne antykenen alle die situatiën van denselven landen metten „woninghen, indien daer enighe op zijn, oick alle die slooten, „blintsloten ende ander landtmerken met oick an elck eynde een „vaste onsterffelicke belende als weghen ofte wateringen, soe se „daer omtrent zijn. Ende dat al met anwysinghe van de bekentste „gheblieren van denzelven landen ende oick uten quoyeren van „den tienden penninck ende anders (ints), soe men sekerstë die „beleynden anteikenen mach: stellende diezelven landen opte „winden (op de windstreken tekenen) ende opte cleyne maten „(op schaal), sulx dat men mette angheteykende mate oick in de „caerte die mate van de landen sal moghen verifieren, ende sal „zoewel ghehouden zijn te meten ende carteren die landen, die „ghemeen met andere leggen, als die alleen leggen(Voor deze opmeting en het vervaardigen van het kaartboek ontving Potter de voor die dagen grote som van 350 ponden „van XL groten 't pont" oftewel 350 gulden). 18 Naast deze particuliere grondboekhoudingen kennen we prae- kadastrale „kadasters", op last van een vorst vervaardigd, zoals die van de Limburgse plaatsen Gennep en Oeffeit, en Heijen. Deze plaatsen werden op bevel van de Hertog van Cleef in 1725 opgemeten en in kaart gebracht, ten behoeve van de inning van een heel stel belastingen19). Op de kaart staat in elk perceel de grootte aangegeven en op een bijbehorend register is van elk perceel een hele beschrijving opgenomen, met behulp waarvan de grondbelasting, grondrente, tienden, hand- en spandiensten, huis belasting en officiële brandverzekering kon worden bepaald. In 1751 werd op verzoek van de Prins van HohenzollernSigmarin gen, Heer van Boxmeer, door Hendrik Haerits, gezworen land meter, de gehele Heerlijkheid opgemeten. De uitkomsten werden in een grondboek opgetekend met de omschrijving van de eige naren der verschillende grondstukken. Of ook een kaart ver vaardigd werd is onbekend doch wel waarschijnlijk20). In Zeeland bezat men in die tijd (midden 18e eeuw) van ver schillende tiendhoeken prae-kadastrale kaarten met bijbehorende Vergaarboeken aanwijzende de grootten der percelen en de namen der eigenaren21). Behalve bovenvermelde soorten berusten in verschillende archie ven ook nog een groot aantal bescheiden, welke op afgeronde grondboekhoudingen betrekking hebben. Zo is in het Rijksarchief te Maastricht de kopie aanwezig van een register, getiteld „de Generale metinge van Maasbracht (ten Z. van Roermond) den 41 18) Dr. E. Wiersum 10) t.a.p. blz. 615. 19Van Beurden, Kadaster der 18e eeuw in 't land v. Cuijk, K. en L. jg. 1886. 20) id. 21Vóór 1940 aanwezig in het Rijksarchief te Middelburg.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 9