onteigeningsvergoeding hangt nauw samen met die van de bij drage in de oorlogsschade. Daarom wordt deze stof geregeld in het derde hoofdstuk van het in behandeling zijnde wetsontwerp op de Materiële Oorlogsschaden. Artikel 11 luidt: 1. Onteigening, als bedoeld in het eerste lid van artikel 10 kan eveneens plaats vinden krachtens een besluit van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, goedgekeurd door Ons, de Raad van State gehoord. Wanneer bij een onteigening belangen zijn betrokken, welker behartiging behoort tot het ressort van de Ministers van Economi sche Zaken of Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wordt het besluit tot onteigening niet genomen dan in overeenstemming met de daarbij betrokken Minister. 2. De onteigening geschiedt hetzij ten name van het Rijk, hetzij ten verzoeke van en ten name van een ander publiekrechtelijk lichaam, een andere rechtspersoon of een natuurlijke persoon. 3. Het bepaalde in het derde, vierde, vijfde en zesde lid van artikel 10 is van overeenkomstige toepassing, met dien verstande, dat bezwaren tegen de voorgenomen onteigening schriftelijk kun nen worden ingediend bij Burgemeester en Wethouders, die het ontwerp-besluit met de ingekomen bezwaarschriften en het advies van de inspecteur toezenden aan de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat de Minister over de ingekomen bezwaar schriften het advies inwint van Gedeputeerde Staten, die degenen, die bij Burgemeester en Wethouders bezwaren hebben ingediend, in de gelegenheid stellen hun bezwaren mondeling toe te lichten, en dat het door de Minister vastgestelde besluit na het ter inzage liggen met de bijbehorende stukken, de ingediende bezwaarschrif ten en de adviezen van de inspecteur en Gedeputeerde Staten aan Ons wordt toegezonden. De in dit artikel neergelegde bevoegdheid is bedoeld als een subsidiaire, voor het geval dat een gemeenteraad van zijn be voegdheid geen gebruik maakt, terwijl het belang van het Rijk, van een provincie, een waterschap, een ander publiekrechtelijk lichaam of een privaatrechtelijke instelling van algemeen nut de onteigening vordert. Blijkens artikel 12 gaat de eigendomvrij van alle lastenrech ten en beslagen daarop rustendeover door overschrijving van het goedgekeurde besluit tot onteigening in de openbare registers bedoeld in artikel 671 van het Burgerlijk WetboekHet gemeente bestuur draagt zorg voor de overschrijving en doet hiervan, zo niet ten name van de gemeente is onteigend, mededeling aan de gene, te wiens name is onteigend. De op het tijdstip van over schrijving op het onteigende rustende inschrijvingen en beslagen worden ambtshalve doorgehaald* 105

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 17