van de schadeloosstelling wordt gedaan. Dit vormt een prikkel om met de afwikkeling spoed te betrachten. De bepalingen in het 3e en 4e lid hebben hun nut in de practijk reeds bewezen. Artikel 13 zegt dat 1. De rechtsvordering tot schadeloosstelling staat ter kennis neming van de arrondissementsrechtbank, binnen wier rechtsgebied het onroerend goed is gelegen. De rechtsvordering kan niet later worden ingesteld dan zes maanden na de mededeling en het aan bod, bedoeld in het tweede lid van artikel 12, of, indien na het aanbreken van het in het vierde lid van dat artikel bedoelde tijdstip een aanbod wordt gedaan omtrent het gedeelte der schade loosstelling, waarvan de bepaling is uitgesteld, zes maanden na dit aanbod. 2. De dagvaarding wordt uitgebracht aan degene, te wiens name is onteigend. Deze maakt haar bekend in een of meer ter plaatse gelezen dag- of nieuwsbladen en doet haar betekenen aan de overige belanghebbenden, voor zover deze op het tijdstip der overschrijving als eigenaar of mede-eigenaar of als rechthebbende of mederechthebbende op een zakelijk recht in de registers van het Kadaster voorkwamen of als hypotheekhouder waren inge schreven» Belanghebbenden kunnen na deze bekendmaking en de betekening schadeloosstelling slechts vorderen door tussenkomst in het aanhangig gemaakte geding. 3. Ten aanzien van het geding de artikelen 2, 24, eerste lid, 26 tot en met 37 en 51 tot en met 53 van de Onteigeningswet van toepassing zijn. De rechtbank kan in elke stand van het geding bepalen, dat de zaak wordt gesplitst in dier voege, dat ten aanzien van een gedeelte der schadeloosstelling voor gebouwde onroe rende goederen, als bedoeld in artikel 10, eerste lid, sub 1°., af zonderlijk uitspraak kan worden gedaan en ten aanzien van het overige gedeelte de zaak kan worden aangehouden tot het tijdstip, waarop vast staat, of, en zo ja, op welke wijze in de vervanging van het onteigende is of zal worden voorzien. 4. Indien het derde lid van artikel 12 toepassing heeft gevonden, zij, die reeds advies hebben uitgebracht alvorens het aanbod van de schadeloosstelling is gedaan, als deskundigen worden benoemd, tenzij bijzondere omstandigheden dit naar het oordeel der recht bank onmogelijk of ongewenst maken. Aan de rechter dient de vrijheid te worden gelaten om de voorlichting van andere deskundigen in te roepen. Art. 14 regelt de wijze van inschrijving van de schadeloosstelling in het Grootboek voor de Wederopbouw en de rente, welke over het bedrag wordt vergoed. Deze rente gaat in op het tijdstip van de in art. 12 bedoelde overschrijving in de hypotheekregisters en eindigt op het tijdstip van de betaalbaarstelling. 107

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 19