De art* 15/18 bevatten bepalingen omtrent het bouwprogramma, dat jaarlijks wordt vastgesteld. Dit programma wordt door de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan de Staten- Generaal medegedeeld tegelijk met de aanbieding van de Rijks begroting. De overige artikelen regelen bijzondere afwijkingen van de Woningwet en de wijze, waarop geldelijke steun voor de Volks huisvesting van Overheidswege wordt verstrekt. Boekbesprekingen I. Nomografie, Leerboek voor hen die zelf mono grammen willen ontwerpen, berekenen en con strueren* N. D. Haasbroek. XII 4- 288 blz. 25 X 17 cm. Ahrend, Amsterdam. Prijs gebonden 15, Twee onderdelen der hogere wiskunde zijn onmisbaar voor de bestudering der nomografie: enige kennis omtrent de leer der determinanten, en enkele onderwerpen uit de analytische meet kunde. Deze voorkennis moest men tot nu toe dan maar eerst uit de desbetreffende leerboeken vergaren, alvorens men tot de studie der nomografie kon overgaan. Dit is met het bovengenoemd, juist verschenen werk niet het geval. De heer Haasbroek opent namelijk zijn leerboek met de behandeling van die gedeelten uit de leer der determinanten, van de analytische meetkunde en de kegelsneden, welke voqr de nomografie onontbeerlijk zijn. Niet meer en niet minder wordt van deze onderwerpen besproken. En dit geschiedt op een wijze als men voor een eerste kennismaking niet beter kan wensen. Wie wel reeds in deze stof thuis meent te zijn moet toch dit vijftigtal inleidende bladzijden niet overslaan: op blz. 39 zal hij verrast worden met een zeer originele Determineertabel voor kegelsneden. De behandeling van de nomografie zelf, waar het gehele boek verder aan gewijd is, is even fraai als eenvoudig, doordat de schrijver één vaste lijn gevolgd heeft. Met de formule als uit gangspunt, in determinantvorm omgewerkt, wordt telkens na het kiezen van geschikte moduli de constructie-determinant opgesteld, die de berekening of constructie van het nomogram in de vorm van een punten- of een lijnennomogram mogelijk maakt. Het is hier niet de plaats om in technische details te treden, en wat meer algemene opmerkingen betreft kunnen wij de verleiding moeilijk weerstaan om de twee bladzijden ,,Ter inleiding" over te schrijven waarin prof. Roelofs kort en bondig enkele hoofdzaken formuleert. Hier steekt veel zin in weinig woorden. Het boek van de heer Haasbroek bevat 111 duidelijke figuren 108

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 20