van oudsher bekende „greppelen" (thans ook machinaal) wordt hier langzaamaan land gewonnen. Het is heus niet alleen door de droogmaking van de Zuiderzee, dat onze oppervlakte cultuurgrond wordt vergroot. De Linthorst Homanpolder (400 ha), de Emmapolder (900 ha), de Z. helft van de Lauwerszee (2300 ha) en een gebied van ruim 1500 ha bij Ferwerd in Friesland dragen er ook toe bij. Het Rijk, dat zich hier met de landaanwinning bezighoudt, past het z.g. Sleeswijk- Holsteinse systeem toe. Men maakt aarden dammen of dammen van palen met rijshout, waardoor bezinkvelden ter grootte van 400 X 400 m ontstaan. Binnen de vakken graaft men sloten en greppels. Bij laag water komen de akkers droog te liggen. De gezonken slib hecht zich aan de bodem. Op gezette tijden worden de waterlopen schoon gegraven en het slik wordt over het land gespreid. Zo komt 5 a 10 cm per jaar op de ingedamde bodem. Spoedig ontstaat er plantengroei (zeekraal, zeeaster, kwelder gras). Deze vorm van landaanwinning is direct rendabel. De kos ten zijn 9000 per ha (de tegenwoordige prijs van landbouwgrond is 3500 per ha!) Het Rijk, eigenaar van de bodem der Wad den, heeft met de meeste oevereigenaren in de laatste decennia grensregelingen vastgesteld. Dit alles is een langzaam proces, maar landaanwinning is voor Nederland noodzakelijk. De bevolking wast snel. Ook als deviezenbron is landaanwinning niet te ver smaden: één ha goede cultuurgrond kan jaarlijks aan landbouw producten, b.v. tarwe of vetten 700 opbrengen. Ds C. W. Coolsma uit Groningen schreef in het Nieuwsblad van het Noorden", welk artikel o.m. is overgenomen in ,,Hen- gelosch Dagblad" 4-12-48 over „Plezier in het Werk". Blijkens na-oorlogse cijfers heeft nog altijd 66 van de (ondervraagde) werkenden veel lust in de arbeid. De schrijver noemt als factoren, die kunnen helpen om de arbeidsvreugde te vergroten, o.m. de belangstelling in eikaars arbeid, en vriendelijkheid ook jegens onze helpers en medewerkers. Volgt een resumé van de onder zoekingen van Dr Ydo. Voor deze stof verwijzen wij naar ons artikel in het Orgaan van 1 Dec. 1948. Ir J. Post uit Zwolle besprak in de kringvergadering van de Coöperatieve landbouwvereniging ,,Markelo" de voorgenomen ruilverkaveling van de Stokkumer-es. „De Gelders-Overijselse Courant no. 135" bevatte een zeer goed verslag van zijn des kundige uiteenzetting. Het uitgestrekte gebied van 850 ha (1/11 deel van de gehele gemeente Markelo) is in handen van 204 eigenaren, waarvan er 60 percelen bezitten, kleiner dan Yi ha. De Stokkumer-es heeft een zeer sterk versnipperd bezit. Vele per celen zijn zo klein, dat men windstil weer moet afwachten, om kunstmest te kunnen zaaien! (anders zou de mest op buurman's 116

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 28