akkers terecht komen). Het grondverlies door overbodige wegen en grensvoren is aanzienlijk. De kosten zullen ongeveer 100 a 150 per ha bedragen. De „Arnhemse Courant" schreef over verandering en verdeling van de oude broekgronden tussen Rijn, IJsel en hoge Veluwe- zoom. In 1364 gaf hertog Eduard, na een zware stadsbrand, ver gunning om de weidemark te verdelen onder de Arnhemse bur gers, die huizen in de stad bezaten. De staat van verdeling, met fraai Gotisch schrift op perkament getekend, bevindt zich in het Rijksarchief te Arnhem. Bijna alle stukken weiland dragen aparte namen. In het polderarchief bestaan nog dijkboeken met twee naamlijsten. De oudste komt voor in het „Resolutie ende Dick Boeck vant Jaer 1556 tot 1661". Er wordt hier verwezen naar het „olde boeck", dat echter verloren ging. Veel kans, om zich te handhaven, hebben namen, afgeleid van de hoeve, het land goed, het klooster, de vicarie of het gasthuis, waartoe ze behoor den, als Mariëndaals wei, Erasmuswei, St. Catharinawaard. De stad maakte zich sprongsgewijze meester van het Broek; de spoordijk naar Westervoort sneed het in tweeën. De polder Wes telijk van deze spoorlijn werd enige jaren geleden geheel af- gesnoerd. Zo verdwijnt het interessante uit oude tijdenToch bleven zelfs praehistorische namen bestaan. Wij herinneren aan Eesweide Godenweide), de Werf gerichtsplaats)Aer- bosch weerkamp), de Put (plaats voor begraving). De bodem- kaartering zal nog veel onthullen: de veldnamen spreken niet lan ger een onverstaanbare taal. Ons land is zeker veel langer bewoond dan we vermoeden. Onvermoeide studie zal dit aan het licht brengen Wetsontwerp inzake Vervreemding van Landbouwgronden. In „Nederl. Gedachten" 5e jg. no. 1, 20 Jan. 1949 (off. orgaan ten dienste van de A.R. partij) komt op blz. 10 en 11 een be schouwing voor van de hand van het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Heuvel: Het ontwerp bedoelt drieërlei: 1. regelen te stellen ten einde versnippering van de grond tegen te gaan en een doelmatige verdeling van de grond te bevorderen; 2. regelen te geven waardoor bij verkoop van grond de pachter een recht van voorkeur heeft; 3. regelingen te geven omtrent de prijs van landbouwgronden. Twijfel kan worden gekoesterd (zegt de schrijver) of het wets ontwerp belangrijke resultaten op dit punt zal kunnen opleveren. Doelmatige verkaveling immers wordt gehinderd. Indien namelijk 117

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 29