de pachter zijn voorkeurrecht gebruikt van b.v. ongunstig gelegen percelen, zal de ondoelmatige ligging gehandhaafd blijven. Er is ook een uitzondering gemaakt voor gronden, welke door erfenis en boedelscheiding van eigenaar verwisselen. Men wil tevens kleine bedrijven vergroten» Hij deelt niet het bezwaar, dat de voorrang van de pachter een ongeoorloofde aantasting van eigendomsrechten zou zijn. Wel is het vreemd, dat men de prijsbeheersing van onroerende goederen loslaat en nu de prijs van landbouwgronden wil regelen. Het is onbevredigend, dat enig criterium voor het beleid van de grondkamers ontbreekt. De Wet is rommelig en onduidelijk. Blijkens de landbouwmedéwerker van ,,Het Vrije Volk" van 22-12-'48 leverden kleine ruilverkavelingen een waardestijging van de betreffende gronden van meer dan 5 millioen. Bij, het overwegen van de mogelijkheden voor ruilverkavelingen pleegt men het accent vaak nog te veel in de grote objecten te leggen. En inderdaad zijn in vele delen van het land nog zulke grote ruilverkavelingen mogelijk. De voorbereiding hiervan vergt echter heel veel tijd en werk, terwijl de uitvoering meestal wordt gestagneerd door gebrek aan technisch personeel te velde» Het is daarom dat de Nederlandse Heide Maatschappij de aan dacht van het agrarisch bedrijfsleven heeft gevestigd op de grote mogelijkheden, welke in de kleine werken liggen. Er zijn volgens haar talloze gebieden, waar het grondgebruik aanzienlijk kan wor den verbeterd door het aanbrengen van wijzigingen van beschei den omvang. Deze kunnen in een veel sneller tempo worden uit gevoerd en ondervinden minder vertraging door tekort aan tech nisch personeel dan de grote objecten. De Heide Maatschappij is van mening dat men de af te leveren oppervlakte van zulke kleinere objecten veilig kan stellen op drie tot vier maal de oppervlakte van grote objecten» Van 1943 tot 1947 werden in totaal 6500 van zulke kleine boerenwerken" uitgevoerd, waarvan de totale waardestijging der betreffende gronden op 5 millioen gulden mag worden berekend. Wel een bewijs dus. hoe belangrijk het is, dat dit soort werken, na een maandenlange stagnatie, weer voortgang kan vinden, zij het ook, dat deze v/erken aan bepaalde beperkende normen zijn gebonden. Aanvragen ruilverkaveling» Bij de Centrale Cultuurtechnische Commissie te Utrecht kwa men de volgende nieuwe aanvragen om ruilverkaveling binnen: van Ged. Staten der provincie Gelderland betreffende een com plex gronden gelegen onder Nijkerk, ter grootte van 6100 ha; van Ged. Staten der provincie Limburg van db 450 ha onder de gemeente Nieuwstadt en van Ged. Staten der provincie Noord- 118

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 30