Nederlandse periode n.l. in 1660 opgemeten door de land meter Jacques Cortelyou 25Hoe minutieus deze is tewerk ge gaan bij de opmeting van het kleine stadje dat tot de metro polis New York zou uitgroeien, vertelt ons de cartoloog Dr. F. C. Wieder26): niet alleen elk huis is er individueel op voor- gesteld, maarzelfs alle tuinen met hun aanleg van perken ,,en bomen zijn afgebeeld. De gevels van het Stadhuis en de groote gebouwen, het fort met zijn kanonnen, de molen, de vlaggestok ,,en de vlag met het monogram van de Geoctrooieerde West- .Indische Compagnie, de muur, de waterputten, kortom alle merk waardigheden van het oorspronkelijk Hollandsche stadje zijn er ,,in hun onderlinge samenhang nauwkeurig op af te lezen. Ik ,,voeg er aan toe, dat de onderzoekingen, door de Heer Stokes ,,in Amerika verricht, ertoe geleid hebben, dat van meer dan een derde der huizen de toenmalige bewoners konden worden vastgesteld." De heer Wieder, die bovengenoemde kaartering van de op metingen van landmeter Cortelyou terugvond in de Villa Castello te Florence, constateerde echter niet alleen de minutieuze kaar tering, maar hij ontdekte ook een regelmatig stelsel van elkaar kruisende straten, waarvan de hier en daar gebouwde huizen alle in een rooilijn stonden. ,,Wel verre van een onregelmatig con glomeraat van huizen en erven te zijn"» aldus dr Wieder, „was het stadje, vóór de bouw begon, reeds in zijn geheel getraceerd." Gezien het feit dat b.v. de Zeeuwse compagnie en de O.I.C. reeds in het begin van de 17e eeuw landmeters in dienst hadden, is het m.i. heel goed te verdedigen, dat ook de uitzetting van de platte grond van Nieuw-Amsterdam (omstreeks 1630) het werk is ge weest van een landmeter, in dit geval in dienst van de West- Indische Compagnie. Batavia* In dezelfde periode is ook al sprake van een rooimeester en landmeter te Batavia, n.l. van Frans Florisz van Berckenrode, telg van een beroemd landmetersgeslacht. Bij plakkaat van 30 April 1627 werd deze gezworen landmeter bij den Hove van Holland aangesteld als eerste landmeter te Batavia. Jammer ge noeg is diens instructie onbekend gebleven, doch zeer vermoe delijk was het de taak van Frans Florisz om een kaart te ver vaardigen van Batavia en onmiddellijke omgeving. Zijn loon bedroeg vier stuivers ,,voor de royinge ende metinge van yder quadraet roedt huyserfs", en ,,drie achtste reaal van achten voor de rooying en meting van elke hondert quadraet roeden thuyn 91 25J. KEUNING, Johannes Vingbooms, teekenaar, graveur en kartograaf (Het Boek, nieuwe reeks dl. 22, jg. 19331934). 2(}) Dr. F. C. WIEDER, Onderzoek naar de oudste kaarten van de omgeving van New York, T.A.G. jg. 1918 blz. 235 e.v.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 3