architect Pieter Post een werkzaam aandeel had. En dat Johan Maurits niet onbekend was met de resultaten van landmeterswerk, ja, hiervoor grote belangstelling had, blijkt m. i. wel hieruit dat hij als zeer bijzondere gift een volledige collectie kaarten aan een Duitse vorst schonk. Bij de opsporing van gegevens over 17e eeuwse landmeters in de Nederlandse koloniën van de Kaap en van het Recief wordt de medewerking van de lezers van dit artikel ingeroepen, in het bijzonder van hen die Zuid-Afrikaanse of Braziliaanse geodeten of kartologen onder hun kennissen tellen. De landmeter in de sage» 5. De oudste bronnen» In verschillende opzichten zou het wellicht de moeite lonen, in dien landmeters en landmeetkundige ambtenaren de verhalen op schreven en verzamelden, welke hun in de loop der jaren werden verteld over middeleeuwse landmeters. Verhalen, sagen, legenden, spookgeschiedenissen, welke in vroeger jaren overgingen van grootvader op kleinzoon en die misschien nu nog in afgelegen streken op eenzame boerderijen overgeleverd worden. Dr. Naarding de trouwe lezer van ons tijdschrift zal zich dit zeker nog herinneren schreef reeds hierover in een allergezelligst gesteld artikel, dat over de Marken van Drenthe handelde: ,,Als vurige spoken, ,,glende kaerels" dwalen ze (de valse lancL meters) bij nacht en ontij langs de door hen getrokken lijnen, ,,op een hoorn blazend: ,,Ik gao recht oet" of angstig roepend: ,,liêk, liêk!"31). De Drentse spokende landmeters uit Vries en Wachtum zijn niet de enige, die bekend gebleven zijn. In 1830 schreef de heer N. Westendorp een verhandeling voor de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde over de vraag, welk gebruik de Neder landse Dichtkunst zou kunnen maken van de Noordsche Mytho logie32). Hij noemde hierin de ,,gloyende landmeters, die, met gloyende ketens, des nachts in den omtrek van Farmsum ver schijnen, welke men valsche landmeters noemt/' Ook vestigde hij de aandacht op de verschijning te Peise, Roon en Norg,. van vurige mannen, bezig om land te meten. ,,Zij maken veel gedruisch met de kettingen en roepen gedurig ,,lijk, lijk, lijk!" 33 Ook in Duitsland kent men de valse landmeters. Grimm vertelt in .Deutsche Sagen", dat men de vurige lichten, die 's nachts in het veld ronddwalen, houdt voor landmeters, die destijds de marke- gronden bedriegelijk gemeten hadden, en die uit dien hoofde voor 96 31Dr. J. NAARDING, De Marken van Drenthe, Orgaan Techn. Ambtenaren Kadaster Oct. 1948. 3:2N. WESTENDORP, Verhandelingv. d. Noordsche Mythologie, Nieuwe werken Mij. der Nederlandse Letterkunde dl. II, Dordrecht 1830. 33) Zie ook De Navorscher jg. 1910, blz. 162.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 8