Instelling van een gemeente „Wieringermeer" De werking van een groot aantal bezettinfgsmaatregelen van wetgevende aard is aanvankelijk geschorst en later (W<et Bezet tingsmaatregelen I, Stbl. ,H 195) zijn de maatregelen, voor zover de schorsing hiervan nog voortduurde, vervallen verklaard. Tot deze behoorde ook het besluit tot instelling van een gemeente Wieringermeer, dat op 25 Januari 1940 bij de Staten-Generaal is ingediend, maar na de oorlog werd teruggenomen. Aan de ge meente Wieringermeer wordt thans een nieuwe rechtsbasis gege ven, waardoor het bestaan der gemeente, zowel voor het verleden als voor de toekomst, uitdrukkelijk wettelijk wordt vastgelegd. In art. 1 van de Wet, door de 2e Kamer aangenomen, wordt bepaald, dat het instellingsbesluit van de Gemeente Wieringermeer tot 20 September 1944 wordt geacht rechtsgeldig te zijn geweest, en in aansluiting daarop de gemeente per genoemde datum wordt ingesteld. De opzet van het onderhavige wetsontwerp is zeer eenvoudig gehouden. Het gebied der gemeente omvat het gebied omschreven in art. 2 van de Wet van 31 Mei 1937, Stbl. 521. De gemeente Wieringer meer behoort tot de provincie Noord-Holland. Luchtverkenning van Suriname De luchtvaartmedewerker van ,,de Volkskrant'' van 9-4-1949 schrijft over het pionierswerk van de K.L.M.-Kartografen o.m.: Om van Suriname een welvarend land te maken is volledige kennis van zijn bodem noodzakelijk. Vandaar dat het Welvaarts- plan-Suriname voorzag in een onderzoek naar de samenstelling van d»e bodem, en naar de mogelijkheden van veeteelt, rijstbouw, bana nen- en cacao-aanplant. Het vliegtuig heeft bij de uitvoering van dit werk nuttige diensten bewezen, mede dank zij de voortvarend heid van het Kartografisch Bedrijf van de K.L.M. Het is de moeite waard het werk dezer mannen en hun vaak eigenaardige moeilijkheden nader te bezien. Dag in dag uit klimt de speciale luchtkarterings-Dakota naar haar 5000 meter hoogte om te kijken of niet nog een stukje van de eindeloze oerwouden op de gevoelige plaat kan worden vastgelegd. Het in kaart te brengen gebied wordt in lange evenwijdige stroken overvlogen, terwijl de camera met gelijke tussenpozen de foto's maakt. De stroken en intervallen worden zo gekozen, dat alle foto's in een mozaïiek gepast kunnen worden, waarbij zij elkaar in alle, richtingen voor ongeveer 60 percent overlappen. De stroken worden vóór de eigenlijke fotovlucht nauwkeurig bepaald. De inter vallen, die de overlappingen in de vliegrichting bepalen, moeten bepaald worden in afhankelijkheid van de snelheid, die het vlieg tuig ten opzichte van de grond heeft. Wanneer de hemel onbewolkt, de atmosfeer rustig en de wind 151

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 27