omspannen wordt. Deze punten bevinden zich verspreid over het gehele zeer ontoegankelijke gebied. De speciale meetploegen trekken met haar uitgebreide apparatuur maandenlang van het ene punt naar het andere om haar metingen te verrichten. In inlandse vaartuigen gaan zij de rivieren op, waarna dikwijls vele dagreizen te voet door het oerwoud nodig zijn om het gestelde doel te be reiken. Het enige contact met de buitenwereld onderhouden zij door middel van de radio-installatie, die zij met zich meevoeren. Deze is onontbeerlijk voor de plaatsbepaling van het punt, dat „in gemeten" moet worden. Men kan daarmee namelijk de internatio nale tijdseinen uit alle delen van de wereld opvangen, waaruit dan weer, dank zij de peilinstallatie, nauwkeurig de plaats van het punt kan worden afgeleid in combinatie met de waarnemingen van de zonnestand. De electrische energie voor deze radioapparatuur wordt opge wekt met de voeten! Hetgeen niet zo merkwaardig is als men zou denken. Een van de helpers neemt plaats in een speciaal gecon strueerde stoel en beweegt met zijn voeten een stel fietspedalen, waarmee een dynamo wordt aangedreven, die een accubatterij op laadt. De vliegtuigen zorgen, wanneer dit nodig is, voor de ravitaille ring van de meetploegen. Van de vlieger eist dit neerwerpen van levensmiddelen en benodigdheden alle vakmanschap, waarover hij beschikt. Ook voor het bepalen van de reisroute naar de volgende meetplaats heeft men de vliegende collega's nodig. De kersverse kaarten met de beste wegen ontvangen zij steeds zo snel mogelijk. De resultatén van het werk van deze pioniers op de grond en in de lucht alléén geven niet de inlichtingen omtrent het onderzochte gebied, die men wenst. Men wil een nauwkeurig inzicht hebben omtrent de structuur van de bodem, wat zonder verdere bewerking van de fotobeelden niet mogelijk is. Wij kunnen er trots op zijndat vooral door het werk van landgenoten als professor Schermerhorn een werkwijze is ontwikkeld, waarbij men deze gegevens wel uit het verzamelde fotomateriaal kan verkrijgenMet zeer ingewikkelde apparaten, waarin men stereoscopische beelden van de fotomoza- ieken kan krijgen, bepaalt men de hoogteverschillen en alle verdere bijzonderheden van het terrein. Hieruit putten ervaren geologen dan alle gegevens, die men hebben wil. Deze laatste werkzaamhe den, die dikwijls lang niet de minst moeilijke van alle zijn, worden uitgevoerd door de Fotogrammetische Afdeling van het Karto- grafisch Bedrijf van de K.L.M. in Delft. Door nauwe samenwerking van allen, die aan dit prachtige werk hun toewijding geven, wordt Suriname ontsloten, om het rijp te maken voor een grotere ontplooiingDe opmerkelijke prestaties van de K.L.M.-ers hebben ook op dit gebied de aandacht van het buitenland getrokken. Opdrachten voor het uitvoeren van soort gelijke werkzaamheden ten behoeve van andere mogendheden wer den dan ook ontvangen. In 1948 werden voor de regering van 153

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 29