over de wetering in bezit had genomen, welke nu aan de burgers van Zwolle werden afgestaan. De Zwolse lezer kan dit uitvoerig vinden in de verklaring, welke Elgorus, schout van Sallandia op 9 Mei 1312 gaf aan de schepe nen en burgers van „Swol", welke oorkonde in originali wordt bewaard op het Zwolse gemeente-archief; de oudst-bekende in ons land, welke de naam van de landmeter vermeldt. Hoefslag. Ook bij hoefslag kwam in Overijsel Henricus de landmeter te pas. Zo zien we hem eind 1311 ruiming en hoefslag vaststellen in de marken „.Heyorden, Olst, Myddele en Bortmer," gelegen in het kerspel Olst. Hiertegen werd door Herman van Vorsten en Scve- der de Revesther (de revisitor?) geprotesteerd, in verband waar mede de Schout van Sallant op 7 Januari 1312 uitspraak deed, dat aan de bisschop Guido van Utrecht werden toebedeeld l\Zi hoeve bij het huis Averwech in de mark Heyorden, 2 hoeven bij het huis ter Hunne en het huis Birkeskampe in de mark Olst en één hoeve bij der Huiset in de mark Myddele. Aangenomen mag wor den, dat de aan de bisschop toegewezen 101/^ hoeve of ruim 140 ha. door Hendrik-de-landmeter uit het onverdeelde markebezit zal zijn afgemeten.42) Conflict tussen Bisschop en Friezen over te meten weiden bij Vollenhove. In het begin van ihet jaar 1313 was er een geschil uitgebroken tussen de stellinge, overheden en gemeenten%van Stellingwarf en Scoterwarf enerzijds en de bisschop van Utrecht aan de andere kant.43). De ruzie betrof het gebruik door de Friezen van uitge strekte weidelanden in het land van Vollenhove. De ,,Frisones" wezen met algemene stemmen de gretmannen en rechters van Wil- linge, Fronekere en Wagenburgge aan als scheidslieden, onder belofte van betaling van een boete van 3000 mark engelse sterling aan de bisschop en evenzoveel aan de scheidslieden, in geval ze zich niet aan de uitspraak zouden houden. Edoch, de ,,Frisones van Stellingwarf, Scoterwarff en Oesterze" lieten op 11 en 28 Juni en 2 Juli 1313 tevergeefs de scheidslieden en de landmeter op zich wachten, toen deze bij Barenzijle in het land van Vollen- ho bijeenkwamen om de weiden af te meten. De Friezen beweer den, in de uitspraak bedrogen te zijn en wilden deze niet erkennen. Reeds op 3 Juli 1313 werden de weigerachtigen veroordeeld tot de betaling van de overeengekomen boete van 6000 mark sterling. De overheden van Scoterwarff vielen zeer spoedig door de knieën 127 42id.: regest no. 240. 43) Zie noot 40); het verhaal steunt op de regesten nos. 257, 259, 266, 267, 337, 376 en 771.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 3