voering van de Herverkaveling te verzekeren, tijdig velerlei land meetkundige werkzaamheden worden verricht, zoals metingen voor de samenstelling van nauwkeurige kaarten, die worden ver eist voor het maken van de nieuwe indeling. Verder werd aan met herstel belaste instanties voortdurend de nodige landmeetkundige hulp verleend en werd het Bureau in geschakeld voor de opmetingen en kartering van de in 1946 aan gevangen en eind 1947 zo goed als beëindigde schatting der gronden. Tenslotte was het nodig om voor verschillende doeleinden overzichtskaarten te vervaardigen.1). T.a.v. het werkplan voor 1948 kan het volgende worden vermeld. Uitgangspunt voor de vormgeving van het definitieve plan voor wegen en waterlopen is het reconstructieplan van de z.g. ,,Snel- commissie,,. Aan de hand van de door de Stichting voor Bodem- kartering vervaardigde bodemkaart en de gereviseerde hoogtekaart van Walcheren zijn voor het gehele verkavelingsgebied d<e meest gewenste waterhoogten t.o.v. N.A.P. aangegeven, waaruit ten slotte 4 afzonderlijke afwateringsgebieden zullen worden gevormd. Het wegenplan zal door de Herverkavelingscommissie nader wor den uitgewerkt. Met de uitvoering is een aanvang gemaakt, waarbij de tracé's zoveel mogelijk bij de natuurlijke terreingesteldheid worden aangepast. Gezien de slechte ontsluiting en de veel te smalle wegen zal deze uitvoering hoge uitgaven vergen.2) Tot 1 Jan. 1948 waren reeds 70 boerenerven opnieuw ingeplant (de wijze van herbeplanting is geschied aan de hand- van de nieuwe trace's voor wegen en waterlopen). Ten behoeve van de in te schakelen ambtenaren zal het nood zakelijk zijn een aantal woningen op Walcheren geschikt te maken voor het bewonen door meer gezinnen, dan tot nu toe het geval is, en de ambtenaren in deze huisvestingskosten tegemoet te komen. De hieraan verbonden verbouwingskosten, die worden geraamd op 35.000,zullen ten dele in termijnen tegelijk met de (onder-) huur, van de bewoners worden teruggevorderd. Teneinde moeilijkheden van huisoverdracht bij eventuele perso neelswisseling te voorkomen, treedt de Herverkavelingscommissie als huurster op van de woningen. 177 de gebruikelijke erfdienstbaarheden waren dat o.m. de visrechten, toebehorende aan de nazaten van de vroegere ambachtsheren. 1) Overzichtskaarten werden, evenals dit het geval is bij andere grote werken als b.v. de Noordoostpolder, verstrekt aan vele instanties, bij deze reuzenarbeid betrokken als de Ruilverk. commissie, het Bureau van uitvoering, Ministeriëel bureau, polderbestuur, Landbouwherstel, Waterleidingmij, P.Z.E.M., Staatsbos beheer (t.b.v. de beplantingen), de Provinciale- en de Rijkswaterstaat, de Rijks luchtvaartdienst (plannen aanleg vliegveld) en aan 17 gemeentebesturen. 2) Er is nog slechts 35 km van het wegenplan niet in bewerking. Op 1 Jan. 1950 hoopt men 70 km gereed te hebben (gereed ingewalst en van een laag grintzand voorziene puinfundering.) Van elke weg wordt door het bureau Ruil verk. een bestektekening met lengte- en dwarsprofiel afgeleverd.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 21