zaken, welke op de grenscorrecties betrekking hebben. In dit be sluit zijn ook de voorlopige grenzen omschreven. Deze regelingen vinden hun rechtsgrond in het protocol van 22 Maart 1949, opgemaakt door de Commissie, welke is ingesteld door de Conferentie te Londen in Mei en Juni 1948. Art. 26 luidt: 1. de inschrijvingen en doorhalingen, welke in het (Duitse) Grondboek gedaan zijn vóór het in art. 1 bedoelde tijd stip 23 April 1949, 6 uur v.m.) worden geregeld door het tevoren, geldende recht. Wijziging van het Grondboek na dat tijdstip is zonder rechts gevolg. 2. Voorshands kunnen op straffe van nietigheid t.a.v. on roerend goed geen daden van beschikking verricht worden met uitzondering van testamentaire, en geen gerechtelijke maatregelen getroffen worden Aangezien de grensverleggingen en de besluiten, op deze ver leggingen betrekking hebbende, een voorlopig karakter dragen, zou, indien de grenscorrecties" bij een vredesverdrag met Duitsland niet mochten worden erkend, de oude toestand automatisch wor den hersteld. Boekaankondiging Landmeetkundedoor A, J. H. Meertens, civiel-land- meter. Uitgave Servire's Encyclopaedie. 17 X 12 cm., 160 blz., prijs 3.50. Met zeer veel genoegen heb ik mij gezet aan de bespreking van bovengenoemd boekje. Het is uitgegeven als eerste deeltje van de afdeling Geodesie der bekende Servire-reeks. (In deze zelfde afde ling worden ook werkjes beloofd met als onderwerpen Fotogram- metrie, Astrogeodesie en Grondboekstelsels en kadaster.) Het juist verschenen werkje is verdeeld in 5 hoofdstukken: I. Inleiding. II. Landmeetkunde en kartografie in de Oudheid. III. De Landmeetkunde van de late Middeleeuwen tot heden. IV. Driehoeksmeting. V. Metingen van lagere orde. Ieder hoofdstuk is weer onderverdeeld in diverse paragrafen, teveel om op te noemen. Enkele er van wil ik toch vermelden. Hoofdstuk II: Griekenland en Egypte; De eerste graadmetingen; Plaatsbepaling op Uarde; Kaartprojecties; De Romeinse periode. Hoofdstuk III: Renaissance; De Mercatorprojectie; De Land meetkunde in de Nederlanden in de 16e en 17e eeuw; De eerste Europese graadmetingen; Picard's graadmeting en de gravitatie- 180

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 24