Oud-Nederlandse Landmeters. IV Was Tyge Brahe de uitvinder der kaartschalen? In een artikel over Egyptische landmeting, verschenen in jaargang 1888 van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, plaatste landmeter A. F. van Beurden in zijn tijd te Roermond en te Amersfoort bekend plaatselijk historicus de opmerking, dat de Zweedse sterrekundige Brahe werd genoemd als uitvinder van de kaartschalen. Landmeter J. Mulder, die in 1916 het 2e deel van het inmiddels sterk verouderde standaardwerk over de Hypothecaire en Kadastrale Boekhouding van Soutendijk omwerkte, nam deze opmerking over en vestigde de aandacht op de omstandigheid, dat de kartering op schaal tot in de zestiende eeuw onbekend was. „Als' de uitvinder van-de eigenlijke schalen," aldus de heer Mulder, „wordt Tycho Brahégenoemd."54) Sedert landmeter Van Beurden zijn bewering neerschreef is al weer zestig jaar verlopen, in welke tijd ook in ons land verschillende studies zijn gepubliceerd, waaruit voor de kaartschaalgeschiedenis valt af te leiden, dat de suggestie in de richting van Brahe ten on rechte geschiedde. Hoewel mij slechts een zeer klein deel dezer „maatstafhistorie" bekend moet zijn, kan het toch (met het oog op de sinds jaren verwachte nieuwe bewerking van het handboek Soutendijk-Mulder) geen kwaad, aandacht aan de kaartschaal te schenken, aan welker ontwikkeling immers de namen van enige prominente oud-Nederlandse landmeters verbonden zijn. Decimaalkaartschaal een Nederlandse vinding? Het gebruik van de decimaalkaartschaal, zoals deze b.v. sedert zijn oprichting bij het Kadaster wordt gebezigd (dus 1 a 1000, 1 a 2500 enz.) en die van 1 a x, is van betrekkelijk jonge datum. Nog Kraijenhoff e.a. gebruikten een schaalsysteem, dat met de Fransen in 1795 was meegekomen en hetwelk men in Frankrijk kende sedert de 17e eeuw, een methode van „400 roeden op den duim", „800 roeden op den duim" enz., welke methode tot voor kort ook nog toepassing vond in het op dit punt sterk conservatieve Engeland (b.v. de One-inche-kaart 1 63.360) en in het Rusland van vóór de Revolutie van 1917 (b.v. de 10 Werst-kaart 1 420.000). 55 In het geheel genomen was dit systeem een stap vóór bij het in Nederland algemeen gebruikelijke. Immers is al bij deze methode van „400 roeden op den duim" (d.i. 1 57.600) het niet speciaal 158 door P. S. TEELING te Amersfoort. 54J. Mulder5), t.a.p. blz. 46. 55) H. Zondervan, Allgemeine Kartenkunde, Leipzig 1901, blz. 164.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 2