Ook de „Sleener Esschen" een gebied van 625.05.57 ha met 734 stemgerechtigden, gelegen in de provincie Drente, zal door ruilverkaveling worden verbeterd. Op de vergadering van 17 Juni j.l., waar dit werd aangenomen, stemden slechts 26 eigenaren tegen. Uil de pers Landmeters spoken» In een boekje van R. W. Sinninghe Drentsch sagenboek (uitgave F. G. Kroonder, Bussum) komt o.m. ook een hoofdstuk voor over de z.g. „vuurmannen" in Drente: Op blz. 18 wordt Harm Tiesing ,,Nieuw-Drentschë Volksalma nak VIII 1890 geciteerd: ...maar de valse scheiders (van de markegronden in het Ellertsveld), die hen bedrogen hadden, kon den geen rust vinden. De landmeter had voor één enkele ham de scheiding ook wel anders willen leggen. De andere partij was echter vlotter met de vergoeding. Hun wensen werden daarom uitgevoerd. Nu waren de scheiders rond als gluëge glende, gleuige, gloeiende of vurige) kerels, die bij ,,aovend op 'n groot hoorn bluezen, door uut klunk: ik gao recht oet!" Volgens PodagristenDrenthe blz178 was ook Lapooge (of Lapoor met de ket), die bij Wachtum zijn bedriegelijke meet- ketting achter zich aansleept, een landmeter, wiens naam nog voor zou komen op oude eigendomsbewijzen. Westendorp Nederlandse Mythologie"blz511 e,v. deelt mede, dat ook te Roden, Peize en Havelte landmeters verschenen, die met veel gedruis hun kettingen voortsleepten onder de kreet: ,,liek, liek", Sinninghe vermeldt tenslotte nog de verschijning (voorkomende in: PanKleine Opstellen blz. 110111) van een landmeter, die de scheiding der marken van Vries en Zeijen had opgemeten, maar teveel aan Zeijen gaf. Deze brak zijn nek bij een val van zijn paard, toen hij later langs het punt kwam, waar hij afgeweken was van de juiste grensaanwijzing. Over de waarde van grenstekens in vroegere tijden lezen we iets in het Land van Drente 1608boek IV, blz. 17 en 22: Soo iemant een voorpael ofte steen opbreechet ofte opwerpt met wille ende dier meninge om sijnen Nabuir sijne Landtscheidinge te verduisteren, de breeckt 25 goldtgl. Ende soe hi daer nae het- selve doet ende daer van vertuiget wordt, sal gestraft worden als een dief." De 37000 percelen, die het sterk versnipperde eiland Walcheren telde vóór de aanvang der herverkaveling, kunnen tot 1000 nieuwe kavels worden samengevoegd. 186

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 30