pen in de hoogvlakte van Erivan besteeg (van welke er één de Noachsberg wordt genoemd) en daar gedurende een week verbleef, om er metingen te verrichten t.b.v. de Kaukasische triangulatie. Deze bestijgingen worden gerekend tot de belangrijkste in dat gebied. „Ons Koninkrijk in Amerika" West-Indië)uitgegeven door uitg. W. van Hoeve te 's-Gravenhage, bevat o.m. ook een belang wekkend overzicht van de geschiedenis der luchtkartering van Suriname, geschreven door Prof, Dr. Ir, W. Schermerhorn die van de aanvang af medewerking verleende aan de plannen van de K.L.M., welke maatschappij zich reeds vroeg de nodige ervaring had eigen gemaakt door opdrachten in Trinidad, Curasao en Venezuela. Men herinnere zich, dat de K.L.M. reeds vóór het tot stand komen van het ,tWelvaartsplan Suriname" besloten had de foto grafische werkzaamheden aan te vangen, om niet opnieuw een kost baar jaar verloren te zien gaan. Men is daarna begonnen met honderden strekkende kilometer fotoreeksen op te nemen om de astronomische stations te verbin den, teneinde aldus een netwerk over Suriname te leggen dat later door verdere detail-luchtfotografie geheel zal worden opge vuld. In een uitgave van N.V. Servire te 's-Gravenhage Weten schap en Techniek in de Oudheid" door ProfIr. R. Forbes (één der bekende redacteuren van de ENSIE) wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat de wiskunde in Egypte en ook in Mesopotamië een sterk praktische inslag had. Ze is in de eerste plaats voor registratie, boekhouding en handel bedoeld, doch werpt daarnaast groot nut af voor de tijdrekening, de landmetingde bouwkunst en de sterrekunde. In Egypte bestonden vrij nauwkeurige formules voor de meest voorkomende inhouds- en oppervlakteberekeningen, doch daar bleef het dan ook bij. Een moeilijkheid (welke ook geldt voor de Romeinse cijfers) leverde de weergave van getallen op. Voor een heden, tientallen, honderdtallen etc. had men voor elk een bijzonder teken. De eerste grote Griekse aquaducten van Megara en Samos dateren van 600 v. Chr. (dus 100 jaar vroeger dan de Assyrische aquaducten). Bij die van Samos heeft de bouwmeester Eupalinos voor de loop van het aquaduct tunnels moeten maken, die buiten gewoon zuiver gehakt en opgemeten zijn(blz. 36.) Eudenus vertelt ons, dat de Egyptenaren de meetkunde uitvonden om de velden na een overstroming weer te kunnen uit zetten, maar dat is niet ernstig bedoeld. De IGrieken brachten (op het punt van de samenstel ling van precisie-instrumenten) niets nieuws en waren dus 188

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 32