evenzeer gelimiteerd in hun tijdwaarneming als Babyloniërs of Egyptenaren...... voor afstandsmeting beschikte men over meet lat en meetbandover Jakobsstafdioptra (een klassiek vizierinstru ment), groma en zelfs over het universale hoekmeetinstrument genaamd astrolabe (of astrolabium, Gr. daxpoXa(3ov steropnemer) doch ook hier ontbrak de laatste precisie, (blz. 85/86.) In de Linie" wijst men op de verbijsterende toestand, dat de bevolking noodgedwongen wegtrekt uit een gebied waar vestigings ruimte genoeg is en de grond vruchtbaar. Het gaat over de Bene- den-Betuwe, het gedeelte tussen Geldermalsen en Leerdam, waar omtrent thans eindelijk de Regering verzocht heeft, aan haar uitge werkte plannen tot volledige regeling der afwatering voor te leggen. De verwaarlozing heeft echter reeds geleid tot ongunstige agra rische en sociale toestanden. Er wordt teveel roofbouw gepleegd, waardoor de van nature zo vruchtbare grond zienderogen verarmt. De landbouwvoorlichtingsdienst werkt nu hard, maar nog bleef de plaag van het water, 's winters te veel en 's zomers te weinig. Velen trouwen niet. Broers en zusters blijven samenwonen op het familiebezit. De projecten, welke nu aan de regering zullen worden overge legd, omvatten de verbetering der Lingeafwatering en de detail ontwatering van de gehele streek, het rechttrekken en uitdiepen' van 60 km Beneden-Linge, alsmede het verbeteren en uitbreiden van het wegennet. Het zal een nieuw millioenen-plan worden, dat echter tot een spoedige oplossing moet komen, om een einde te maken aan het eeuwenoude publiek schandaal, dat een der meest vruchtbare stre ken van ons toch al te kleine land over grote gedeelten niet meer is dan een amper gecultiveerd steppengebied, hetwelk zijn bevol king niet voeden kan en sedert een eeuw de bevolkingsaanwas ver hindert Uit het Arnhems Dagblad" van 28-6- 49: Gedeput. Staten van Gelderland hebben aan Prov. Staten medegedeeld, dat vergeleken met andere gebieden in ons Rijk, maar ook in de Provincie, in het Land van Maas en Waal het begrip „welvaart" in algemene zin onbekend is* Reeds in Juli 1941 heeft de Studie-Commissie tot Cultuurverbe tering van het land van Maas en Waal een lijvig rapport ingediend. Enkele wensen uit dat Rapport konden worden bevredigd. De wilde ontgravingen werden aan banden gelegd. Het onderhoud van de watergangen zal efficiënter worden geregeld. In 1946 bracht de Nederlandse Heidemij. een ontwateringsplan ter tafel. Het polderdistrict zegde medewerking toe. Het kosten- vraagstuk bleef echter ook hier de kern-moeilijkheid. Men begrijpe goed, dat het grootste deel der bedrijven kleiner is dan 5 ha; 43 van de grond is in handen van elders wonende eigenaren. 189

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 33