De netto-opbrengst per ha bedraagt gemiddeld 24.94, dat is de helft of minder van hetgeen gemiddeld één ha oplevert in de Meierij, de Maaskant of in het land van Cuyk. Het gemiddeld inkomen per inwoner kwam in 1936/37 niet tot 100.(in 1939/40 bereikten slechts 3 gemeenten dit gemiddelde). Het lag voor de hand, dat er een oplossing moest komen. In middels was voor het Westen van dit territoir een herverkaveling ontworpen. Thans heeft de Centrale Cultuurtechnische Commissie te Utrecht gerapporteerd over de voorgenomen herverkavelings- arbeid. Vindt de verkaveling doorgang, dan zal ook het reeds in begin sel aanvaarde ontwateringsplan tot uitvoering komen. Aangezien de streek zelf de financiering niet kan dragen, hebben Ged. Staten gemeend er op te mogen rekenen, dat het polderdistrict de beschikbaarstelling van een bedrag van 700.000.de adaequate uitdrukking van zijn belang zal achten. De Rijksregering is bereid tot steun. De ruilverkaveling zal tot een zodanig percentage worden gesubsidieerd, dat aan ruilverkavelingsrente ten hoogste 400. per ha op de betrokken gronden zal komen te rusten. Het betreft hier 7000 volledig voordeel trekkende hectaren. Ged. Staten van Gelderland delen mede, dat zij, zodra al het voor gaande in een duidelijk stadium van beslissing is getreden, aan de Staten zullen voorstellen, aan het Polderdistrict Rijk van Nijmegen en Maas en Waal een subsidie uiit de provinciale kas te verlenen tot een bedrag van ongeveer 700.000.Van de Provincie een prachtig voorbeeld! Het ,,Hengelosche Dagblad" 9-6-1949 schrijft, dat uitbreidings plannen op verschillende plaatsen kostbare cultuurgrond bedreigen, In kringen van de landbouw is men van oordeel dat men buiten het vak nog steeds te weinig besef voor de waarde van de grond als productiemiddel ontmoet. Meer en meer wordt daarom de wenselijkheid gevoeld om tegenover een plan inzake de natuur- schoongebieden (zoals voor Drente) een ,,Plan van de Landbouw" te stellen, dat aangeeft welke gronden nog voor ontginning, her- ontginning en ruilverkaveling in aanmerking komen. Als sprekende voorbeelden noemt de speciale berichtgever het plan Den Haag en het uitbreidingsplan Arnhem-Zuid, waarbij veel tuingrond verloren zal gaan en Geldermalsen, een gemeente van 5000 inwoners, waar men bij het zien van de plannen, zich afvraagt, of een van de bijbedoelingen is geweest de boomgaarden op te ruimen: 50 ha van de allerbeste boomgaarden zouden verdwijnen. Een goede statistiek van de bodem ontbreekt nog. ,,De pacht", maandblad van de Nederlandse Pachtraad van Mei 1949 en ,,de Nieuwe Veldbode" van 16 Juni 1949 bevatten bij dragen over de vraag, of deling van de grond onder de kinderen van een landbouwer-eigenaar één der oorzaken kon zijn voor het ontstaan van de vele kleine boerenbedrijven hier te lande. 190

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 34