Het Weekblad voor Privaatrecht, Notarisambt en Registratie van 20 Maart 1948 had tot dit doel een aantal vragen opgenomen van Mr J. Baert. De enquête werd ondersteund door Dr Ir M. J. Boe- rendonk, secretaris van de Nederlandse Pachtraad en redacteur van het maandblad te 's Gravenhage, (in een afzonderlijke omzend brief aan de nd et-stedelijke notarissen). Reeds in 1930 is een dergelijke poging ondernomen door Dr J. Frost. Het resultaat van deze enquête, waaraan een groot aantal Notarissen heeft meegewerkt, is wel, dat in N.- en Z.-Holland een verdere splitsing door erflating geen algemeen voorkomend ver schijnsel is, zij het dan met uitzondering van de tuinders. In Groningen en Friesland is de splitsing van geen betekenis; in Utrecht komt ze niet veel meer voor; in Drente en Overijsel komt ze in bepaalde streken weinig, in andere als regel voor. In Zeeland komt, behalve op N. Beveland, de splitsing vooral bij de kleinere bedrijven veel voor. In N. Brabant komt ze in vele streken nog voor, tenzijde bedrijven al zo klein zijn, dat deling onmogelijk is. Ook in Limburg gaat de deling regelmatig door. De conclusie is, dat splitsing bij erflating een voorname oorzaak is voor het ontstaan van kleine boerenbedrijven. Wanneer zal dit tot staan komen? Het is zeker, dat men zich moet afvragen, of de op stapel staande Wet op het Bodemgebruik, waarmee men o.m. de splitsing wil tegengaan, het doel niet voor een belangrijk deel zal missen nu het splitsen bij erfopvolging lustig doorgaat. Het probleem is ernstig in ons land. In 1947 haalden 121517 (of 62%) van de 197.604 bedrijven niet de 9 ha. Dit aantal kleine bedrijven neemt nog toe. De C.B.S.-cijfers tonen dit duidelijk aan. Door Ir. A. Rienks, adjunct-secretaris der Centrale Cultuur technische Commissie, werd op de algemene vergadering der O.L.M. betoogd, dat de Regering door de beperking van de sub sidiëring der zgn. boerenwerken, waartoe eind 1948 is overgegaan, ruim 10.000 mensen werkloos heeft gemaakt. Ir. Rienks wees er op, dat in Nederland ruim nrillioen ha voor ruilverkaveling in aanmerking komen. Gemeten aan de be hoefte, laat de snelheid, waarmede kan worden gewerkt, veel te wensen over. De te geringe omvang van het ambtelijk apparaat der ruilverkavelingen en de zeer ingewikkelde procedure stellen nauwe grenzen aan de omvang van de jaarlijks te verwerken opper vlakte. Dit jaar viert de ruilverkaveling een jubileum. Een kwart eeuw geleden kwam de eerste Ruilverkavelingswet tot stand. Sedert zijn 36.000 ha opnieuw ingedeeld. Men hoopt in de nabije toekomst het tempo te kunnen verhogen tot 20.000 ha per jaar. 191

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 35