Maar daarvoor zal dan per jaar een totaal aan credieten van 20 millioen gulden beschikbaar moeten komen. Belangrijker nog dan de ruilverkavelingen waren in de laatste jaren de zgn. boerenwerken. De productiewinst, uitgedrukt in ha, bedroeg in 1948 voor de ruilverkavelingen 3000 en voor de boeren werken 4000 ha. Deze werken omvatten allerlei gesubsidiëerde maatregelen tot verhoging der productiviteit van afzonderlijke be drijven. De werkzaamheden worden door eigen personeel van de boeren uitgevoerd in de tijd, dat er op hun bedrijf weinig te doen is. Met een minimum aan kosten werd aldus een maximum aan effect bereikt (De Nieuwe Veldbode 16-6-49, blz. 559). Het Hoofdbestuur der Gelderse Mij. van de Landbouw heeft de afdelingen laten rapporteren over het vraagstuk van grond- en pachtruil en ruilverkaveling op kleine schaak Van 35 afdelingen kwamen rapporten binnen. Het oordeel van deze rapporten samenvattende, blijkt, dat in een zeer groot deel van Gelderland het grondgebruik door onvol doende afwatering, versnippering, overmaat van wegen en ondoel matige verkaveling veel te wensen overlaat. Door gehechtheid aan eigen grond kunnen echter vele eigenaren niet tot grondruil be sluiten. Voor pachtruil zal de medewerking van eigenaren nood zakelijk zijn, waartoe tot dusverre nog slechts weinigen bereid gevonden werden. Blijkbaar is met ruilverkaveling op kleine schaal veel meer te bereiken en het is gewenst en noodzakelijk, dat hier voor de mogelijkheden warden geopend» (de Nieuwe Veldbode 7-4-1949, blz. 424). Ruiling van grondgebruik of ruilverkaveling? De blijvende vraag naar land duurt voort. De organen, die zich mede verantwoordelijk voelen en aan een gedeeltelijke opheffing van de zeer onbevredigende toestand willen medewerken, zoeken naar meer effectvolle maatregelen. De eigenlijke ruilverkavelingen vorderen maar zeer matig. Elders is medegedeeld, dat er wel millioen ha in ons land kon worden verkaveld. De Directeur van de Cultuurtechnische dienst noemt een oppervlakte van 250.000 ha, welke noodzakelijk door ruilver kaveling moet worden verbeterd. Er zal worden gestreefd naar een capaciteit van 10.000 ha per jaar, zodat het 25 jaar kan duren voordat deze noodzakelijk geachte 250.000 ha volgens de tijd rovende procedure van de Ruilverkavelingswet is verkaveld. Het tempo is afhankelijk van de beschikbare deskundige krach ten. Aangezien er een tekort is aan landmeters (bedoeld is: aan landmeters van de ruilverkaveling en (landmetende) technische ambtenaren van de ruilverkaveling. Red.) en arbeiders, zal het nog wel langer duren. In „de Nieuwe Veldbode" van 26 Mei 1.1. wordt opnieuw aan deze omstandigheid aandacht besteed. 192

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 36