Met waardering overigens voor de ruilverkaveling bestaat aan leiding naast de methode van eigendomsverkaveling een methode te volgen, die rechtstreeks op de gebruikstoestand is gebaseerd en waarbij slechts tot eigendomsruil wordt overgegaan voor zover deze een onvermijdelijke voorwaarde is om de gebruikstoestand in een bepaalde streek te verbeteren. Biedt de ruilverkaveling verschillende voordelen, mede door de verbetering van de vorm der kavels, het verkrijgen van een goede afwatering en van een doelmatig wegennet, de grondgebruiksruil heeft een ander uitgangspunt. Men wil hiermede bereiken een meer rationeel grondgebruik, waarbij men niet denkt aan cultuurtechni sche werken. Het streven, om de landerijen zoveel mogelijk i!n de directe omgeving der bedrijfsgebouwen te hebben, is vooral ook van be tekenis voor streken, waar veel zogenaamde losse landerijen worden bij gepacht. Binnen het kader van een gebruiksruil is een eigendomsruil soms noodzakelijk. Denkbaar is ook een complemen taire eigendomsruil tussen verpachtende eigenaren met het doel dezelfde verpachters aan dezelfde pachters gekoppeld" te laten, wanneer partijen daaraan zelf de voorkeur geven en de eigenaren hiertoe de eigendom zouden willen ruilen'. Maar zeker zal bij een ruiling van het grondgebruik een aanpassing van de eigendom aan het gebruik kunnen worden aanvaard, indien dit geschiedt op zuiver landhuishoudkundige overwegingen. Met het oog op be paalde streken van ons land, waar het versnipperde grondgebruik hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in een historisch gegroeide ondoel matige verpachting, lijkt het dan ook verantwoord, de ruiling van het grondgebruik naast de ruilverkaveling een wettelijke basis te geven. De slechte verkaveling werd reeds door Staring gehekeld. En het kost ons geld. De ongunstige invloed op de productiekosten werd in een rapport uit Friesland geschat op 100,per ha. Een gemiddelde van 50,per ha is zeker niiet overdreven. Ir. Tonkes neemt aan, dat wel 40 van de Nederlandse cultuurgrond slecht verkaveld is, Voor 1 millioen ha komt men aldus op een jaarlijks verlies van 50 millioen. De steeds toenemende agrarische bevolkingsdruk heeft daarbij een verdere ongunstige invloed. In Economisch-Statistische berichten behandelt ook Dr. C. F. Hanegraaff van de afdeling Grond- en Pachtzaken van de Directie van de Landbouw het streven naar een doelmatig grondgebruik in de landbouw. Hij komt tot de conclusie, dat een oplossing, welke op korte termijn een verbetering van de ruimtelijke structuur van het land bouwbedrijf belooft, zonder hulp van de wetgever niet goed uit voerbaar lijkt. Tot zover deze deskundigen. 193

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 37