maet" 61en als landmeter Jan Potter in het jaar 1575 een con tract afsluit met de Heilige Geestmeesters van Delft, ter opmeting en kartering van de eigendommen der Heilige Geest-Armen, wordt in het accoord nadrukkelijk bepaald, dat de landen worden afgebeeld ,,op te cleyne maten", opdat men met de opgetekende maten ook op de kaarten zelve de gemeten afstanden zal kunnen verifiëren. 62Maar reeds eerder is sprake van een kaart op schaal, n.l. in het ,,Bouck van den Behoeften en necessiteyten van den Rekencamer in den Hage" over de jaren 15161551. Als Keizer Karei V kwestie krijgt met Jan van der Wouwer over de juiste plaats van de grenzen van het visrecht in de verdronken waert" (thans de Biesbosch), dan wordt in de maanden September en October 1537 o.a. Jan van Barry herwaarts gezonden „om in de verdron ken waert te helpen ondersoucken ende designeren die limieten van de visscherye in questie als doen wesende tusschen den keys, ma4- (keizerlijke majesteit) ende Jan van der Wouwer deselve te doen mee ten ende die figuren in carten te doem setten mits gaders zijn calculatie van als gemaict te hebben up ten cleynen voet met elck zijn lente (lengte) ende breete ende de carten daeroff gelevert in de rekencamer om te vougen int proces van den voorn. Wouwer. 63 Het zal begrijpelijk zijn, dat ook meer-bekende landmeters om streeks die jaren hun kaarten op schaal tekenden. De beroemde kaartmaker-landmeter Jacob van Deventer sloot op 26 April 1539 een overeenkomst met de Hoogheemraden van Delfland voor het maken van een plattegrond. Zeer nadrukkelijk was Mr. Jacob gehouden ,,een Carte opte cleyne voette maken van alle polders gelegen in het „hiemraetscap van Delflant" en ,,de molens caden en watertochten van de selve polders op haer mate in dieselve Caerte te stellen". Even verder in het contract lezen we, dat Jacob van Deventer de gehele Maasdijk moest meten ,,describerende opte cleyne voet^ alle die distancien, houfslagen, sluysen, steenen dycken en van de vuyter gorssen buy ten denselven dyck gelegenen wel heel duidelijk wordt ons het begrip in kwestie, als we in artikel 6 zien: Voorts zal hy noch gehouden wesen te stellen alle kercken binnen den voorn, ring gelegen op haer behoerlicke plaetse op te cleijne voet navolged die proporcie van de groote voet", 64) Belangrijke plattegrond op schaal uit het jaar 1543* Een belangrijke bijdrage tot onze kennis van de -kaartschaal 161 01Dr. P. C. Molhuysen, Bronnen tot de Geschiedenis van de Leidsche Universiteit, dl. I, Leiden 1913, bijl. no. 338. 02Dr. E. Wiersum10t.a.p. blz. 615. 03A. C. de Graaf, Kaartenmakers en schilders enz. in de 16e eeuw, De Navorscher jg. 1870, blz. 90. 64) M. G. Wildeman, Een kaart van Delfland geteekend door Jacob van Deventer in 1535, Oud-Holland jg. 1902, blz. 60.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 5