Merven ten behoeve van de colleges in het landmeten eindigde, doch men kan veilig aannemen dat in het tweede kwart der 17e eeuw het aantal leerlingen was gedaald, want nergens blijkt dat in een vacature-Van Merwen is voorzien. Wellicht heeft tot deze daling bijgedragen de omstandigheid, dat het felle karakter van aanval en verdediging van de 80-jarige Oorlog allengs was gewijzigd in een zich voortslepende strijd tussen partijen, die deze strijd allebei meer dan zat waren. Misschien kwam hieruit ook wel de mindere waardering voort, welke de regering voor het Leidse studium in 1645 aan de dag legde. Want was er in de dagen van Maurits, Stevin en Van Ceulen nog sprake geweest van de mogelijkheid van een Leids monopolie op het stuk van landmetersopleiding en -examinatie, na het af sterven van prof. Van Schooten Sr. is er van het examineren van landmeters en mathematici aan de Leidse Hogeschool zelfs geen sprake meer. Dit zien we b.v. in een request van begin 1646, aan de Curatoren dezer Universiteit gezonden door Leidse landmeters en wiskundigen. In de notulen van de vergadering van 8 Februari 1646 heet het: ,,Op requeste van seeckere mathematici" ende landt- meters alhier binnen Leyden, deselve requeste onderteyekent heb- bende, ende versouckende vcorsieninge ten eynde de candidaten ,,van die konst voortaen niet bij eenen Stampioen (te Den Haag. Later meer hier over), ,,maer bij de Professoren Matheseos in de ,,Univ. alhier mochten werden geëxamineerd, wert niet geraden gevonden daerin te treden". 5 November 1646 kwam echter de pas benoemde Nederduyts Professor Matheseos Frangois van Schooten den jonge (meest geliefde leerling van Descarters) op de kwestie terug en deze maakte er een zaak van, die de eer der Universiteit raakte. En nu besloten de Curatoren, onverwijld aan de Staten van Holland te verzoeken, de Mathematische Profes soren in de Academie van Leijden" in hun recht van examinatie te herstellen. Tevergeefs echter! Ook een schriftelijk vertoog van Frangois van Schooten, behandeld in de Curatorenvergadering van 8 Februari 1647 en een request van Burgemeesteren en Curatoren, om te bewerken dat voorn. Professor werde gequalificeert tot exa- ,,minatien van dengeenen, die voortaen tot het landmetersampt zul- ,,len komen te aspireren ende toegelaten werden" hebben geen succes. 93 Einde van de Ingenieursschool. Frangois van Schooten de jonge overleed in 1660 en op advies van professor Golius, Matheinatum prof. werd 8 Februari 1661 besloten, aan de broer van Frangois, n.l. Petrus van Schooten op proef de professie van de Nederduytsche mathematique" te ver geven. In de najaarsvergadering van hetzelfde jaar werd Petrus 208 93Dr. P. G. Molhuijsen, Bronnen tot de Geschiedenis der Leidsche Univer siteit 3e deel 16471682, 's-Hage 1918, blz. 4.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 12