gende der Ambtenarenwet 1929 betreffende de mogelijkheid van inhouding, beslag en korting op bezoldigingen en pensioenen; en dat ook niet aan de orde is de vraag, of eiseresse het door haar inmiddels betaalde bedrag als onverschuldigd betaald kan terug vorderen, zijnde dit trouwens een actie, welke zou moeten worden ingesteld bij de burgerlijke rechter; dat slechts zij het ten overvloede kan worden opgemerkt, dat de vanwege gedaagde overgelegde specificaties der werkelijke kosten van eiseresse's opleiding, daarin berekend op 1800, de Raad aanvaardbaar voorkomt; Overwegende dat het vorenstaande leidt tot de navolgende beslissing: RECHT DOENDE IN NAAM DER KONINGIN! Bevestigt de uitspraak, waarvan beroep, in zoverrei daarbij het beroep, gericht tegen de weigering het gevraagde verlof te ver lenen, ongegrond is verklaard; Vernietigt die uitspraak voor het overige; Verklaart nietig het besluit van gedaagde, dd. 11 October 1948, in zoverre daarbij is geweigerd eiseresse op haar verzoek eervol ontslag te verlenen, De Rijksdienst voor het Nationale Plan In een brochure van Mr. C. A. van Gorcum over de Rijksdienst voor het Nationale Plan wordt de taak van deze dienst kortweg omschreven als: zorg voor de ruimtelijke, ordening. De Overheid staat voor de moeilijke vraag, hoe zij een sterk toenemende bevolking (1910: 6 mill.; 1942: 9 mill.; in 1990 waar schijnlijk meer dan 12 mill.) moet laten wonen op een zeer beperkt gebied en of zij deze bevolking voor een groter percentage moet overbrengen naar de hoger gelegen streken (ons land is het dichtst bevolkte land van Europa's vasteland; in 1830 woonde 1/5 deel in stadsgemeenten, in 1940 meer dan de helft; in N.- en Z.-Hol land resp. 75% en 69%). Het wonen in de lage delen eist duurdere voorzieningen (zand- aanvoer, drinkwaterleiding, de cultuurgrond heeft een hogere waarde). Men overweegt, of een spreiding van de industrie over de minder dicht bevolkte delen bevorderd kan worden. Daarom zijn en worden nationale plannen, provinciale streekplannen, ge meentelijke bestemmingsplannen of uitbreidingsplannen ontworpen. De Rijksdienst vat voor de toekomst verschillende idealen in het oog. In verband hiermede bestaat voor de hierbij betrokken organen de plicht, aan de leiding van het Nationale Plan kennis te geven van voorgenomen bouwwerken en bouw- en uitbreidings plannen. De R.N.P. heeft de bevoegdheid tegen de ontwerpen bezwaar te maken. Het ontwerpen van algemene richtlijnen geschiedt gedecen- 217

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 21