Heide Mij. werd betrokken, betreft de ruilverkaveling (blz. 121). Een maatregel van cultuurtechnische aard Van zodanige omvang, dat de daaruit voortspruitende grote voordelen voor de landbouw niet hoog genoeg kunnen worden aangeslagen. Dat de Heide Mij. zich reeds vroeg met deze materie bezighield, sproot vooral voort uit de publicaties van de Commissie Ontginning" uit het Neder lands Landbouwcomité, in welke commissie na 1899 ook de land meters van het kadaster C. W. Hoffmann en I. Boer (de latere Ingenieur-Verificateur) zitting namen. In verband met het 25-jarig bestaan van de Ruilverkavelingswet is het van belang hier te vermelden, dat genoemde commissieleden een groot aandeel hebben gehad in de totstandkoming van een ont werp van wet op de ruilverkaveling, dat in 1910 aan de Regering werd aangeboden. Het klassieke voorbeeld der door de Heide Mij. tot stand gebrachte vrijwillige ruilverkaveling der Ballumer Mieden op Ameland, die in 1916 gereed kwam. is zeker in wijde kring bekend geworden. Er is heel veel in dit prachtige boek, dat wij gaarne zouden aanhalen. Beter lijkt het ons echter, de lezer aan te bevelen, om van de gehele inhoud kennis te nemen. Zij lezen een stuk Neder landse geschiedenis, waarop zij als Nederlanders trots mogen zijn. Het (nieuwe) Bezoldigingsbesluit 1948 is eindelijk in het Staats blad verschenen. De ongehuwden-aftrek is afgeschaft (wij herinneren er aan, dat bij het besluit van 3 Maart 1948 S. 194, waarbij de toelage regeling van K.B. 16 Jan. 1946 St. G. 13 in de salarissen werd geïncorporeerd, het verschil in salaris tussen gehuwd en ongehuwd op 5 werd vastgesteld). Het is een sociale maatregel, welke door de vakverenigingen wordt toegejuicht. Door de nieuwe definitie van .ambtenaar" vallen ook alle tijde lijke ambtenaren onder het B.B., tenminste als zij benoemd zijn in een in dit besluit voorkomende functie. Beneden de 18 jaar kan geen ambtelijk dienstverband tot stand worden gebracht. In dit B.B. zijn de hoogste functionarissen in een afzonderlijke bijlage opgenomen. Het Georganiseerd Overleg zal ten aanzien van deze ambten geen voorstellen ontvangen. Wij noemen van de daar vermelden de Directeur-Generaal en onze Inspecteur, Hoofd van de afd. Kadaster en Hypotheken. De uitgave van het Staatsdrukkerij bedrijf is losbladig. De prijs is 8,50. Bij de uitgever N. Samson N.V. te Alphen aan den Rijn ver scheen „De Bezoldiging van de Burgerlijke Rijksambtenaren 1948" en enige andere regelingen met betrekking tot de Rijksbezoldiging, voor de praktijk bewerkt door G. J. Rietmulder, adjunct-secretaris 223

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 27