Simon Stevin, Voor een belangstellende leek in de geschiedenis der wiskunde valt deze gang van zaken temeer op, omdat omstreeks 1580 de grote Simon Stevin zich te Leiden vestigde. Deze was geboren te Brugge in 1548. Wij zien hem later als boekhouder en kassier op een der voornaamste koopmanskantoren van Antwerpen, doch hij verliet (vermoedelijk onder de druk van het bewind van Alva) z'n ge boorteland om na een jarenlange zwerftocht door Pruisen, Polen en Scandinavië in de jonge Universiteitsstad te belanden. Met behulp van landmetersveldwerk uit die tijd kan men nagaan waar Simon Stevin woonde. En al breekt het de draad van ons verhaal even af, toch lijkt het verband tussen dit veldwerk en de onderhavige personen interessant genoeg om de aandacht op die oude stukken te vestigen. Vóór de rampzalige Leidse stadhuisbrand van 1929 was in het gemeente-archief aldaar aanwezig een ,,Chaertbouc van Straten binnen deser stadt Leijden", in de jaren 1575 tot 1596 gemeten door de stadslandmeter Mr. Salomon Davidssoon van Dulmanhorst. 78 Dit stratenboek bestaat uit 32 vellen groot formaat nette-veldwerk der opmeting en is, behalve dan natuurlijk van de nodige meet- getallen, ook voorzien van de namen der eigenaars en bewoners der huizen. Op het landmetersveldwerk van de Pieterskerkgracht lezen we, dat op no. 40 (in 1875 het Waalsch Weeshuis) Mr. Roelo[ Snellius woonde, met Willebrord zijn zoon en Johannes Hallius, dienaer dos godelicken woords. Op het veldwerk van het huis Pieterskerkgracht no. 13 (75 jaar geleden de H.B.S.) staat aan getekend dat daar woonde: Meester Claes Rector, Mr. Nicolaes Stakius, schoolmeester van de triviale school, Everardus Vortius en Simon Stephanii van Bruggen Het veldwerk van de meting der Breestraat, en wel bij het vierde huis zuidelijker aan de Diefsteeg, vermeldt de naam van: „mr. Simon Franïssoon van Merwen (Landmeter)", de eerste Professor in de Landmeetkunde in Nederland! En wellicht zal men bij minutieuze beschouwing van al het veldwerk ook de woning ontdekken van Ludolf van Ceulen, protégé van Stevin en later collega van Van Merwen. Want dank zij de zorgen van de heer W. Pleijte is in 1875 het grootste deel der bedoelde veldwerken door druk gemak kelijker bereikbaar gemaakt. 79 Simon Stevin, Simon Fransz. van Merwen, Ludolf van Ceulen, de drie hoofdpersonen van de colleges in het landmeten aan de Leidse Universiteit! Immers, twee jaren na de vestiging van Simon Stevin in Leiden, kwam de jeugdige Prins Maurits als student naar de jonge Hogeschool, voelde zich tot de Bruggenaar aangetrokken en koos hem tot zijn leermeester in de wiskundige wetenschap- 199 78Mr. J. C. Overvoorde, Catalogus v. d. Prentverzameling der gemeente Leiden, le afd. Plaatsbeschrijving van Leiden; Leiden 1906, Plattegronden no. 204. 79W. Pleyte, Leiden vóór 300 Jaren en Thans; Leiden 1874.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 3