pen. 80Later wist Maurits hem blijvend aan zich te binden. Zelf is Simon Stevin nimmer aan de Leidse hogeschool werkzaam ge weest, maar in de stichting van de Ingenieursschool oftewel de col leges in de wiskunde en het landmeten aan deze Universiteit (meer bekend als het studium van de Duytsche Mathematicque) heeft hij een groot aandeel gehad en hij wist te bewerken, dat de Hildes- heimer Ludolf van Geulen (die zich enige jaren tevoren als scherm meester te Leiden had gevestigd) aan deze landmeterscursus" werd benoemd, om er ,,in goede Duytsche tale" en onder toezicht van de heer „Van der Merwen" te onderwijzen „de Telkonste ende Landmeten, principalijk tot bevorderinge van degenen, die hen souden willen begeven tot het Ingenieurscap 81 De Instructie van Prins Maurits» Naar het mij wil voorkomen ten onrechte, is niet lang geleden naar aanleiding van de instelling der colleges voor Geodetisch Ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft geattendeerd op de Ingenieursopleiding aan de Hogeschool te Leiden in het begin der 17e eeuw. Beide opleidingen hebben slechts de naam Ingenieur gemeen. Dit valt al dadelijk op bij lezing van de Instructie die op 9 Januari 1600 door Maurice de Nassau" werd goedgekeurd en de volgende dag aan de Curatoren van de Leidse Universiteit werd voorgelegd door Simon Stevin. Deze belangrijke Instructie (werk van Stevin) voor de School voor a.s. Ingenieurs" luidde als volgt: Syne Excellentie heeft tot dienst van den lande ende bevor deringe der geenre, die hun tot oeffeninge van het ingenieurscap sullen begeven, orbaer verstaen seeckere ordre gevolght te worden in de leeringe, die men daer aff in de Academie tot Leijden doen sal als volcht: Die meijninge is, dat men den toehoerders, soe haest als mogelyck is, sal brengen om metterdaet het landt als ingenieurs te connen dienen. Hyer toe sal men leeren die arïthmeticque oft tellen ende het landtmeten, maer alleenlyck van elck soeveel, als totte dadelyck gemeene ingenieurscap nodich is. Die soe verre gecomen sijn, heb ben se alsdan lust die diepsinnige dingen grondelycker t'onder- soucken dat sullen sij mogen doen. Dit is van de saecke int ge meen geseit, waer off breder verclaringe gedaen wort als volcht: In de telling sullen geleert worden die vyer specien in geheel getal, in gebroecken getal, ende in thyende getal, mitsgaders den regel van dryen in elck derselve getaelen. In de voorstelling wel vast ende seecker ervaren synde, syy con nen genoech tellen tottet geene in de gemeene ingenieurscap nodich is. Ende sullen comen aent landtmeten opt papyer landtmetersche wijze, waerbij te verstaen is, dat men nyet en sal leeren deur enige 200 80) Korteweg 74) t.a.p. blz. 4. 81Rammelman Elsevier, Over Mr. Ludolf van Ceulen, als schermmeester en hoogleeraar in de wiskunde te Leiden, Kronyk Utr. Hist. Gents. 1846, blz. 351.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 4