De eerste Nederlandse geodesfeprofs. De instructie van Stevin werd in de vergadering der Univer siteitscuratoren van 10 Januari 1600 behandeld. Via Stevin had prins Maurits doen weten, dat als docenten door hem werden ge recommandeerd de personen van Mr. Simon Fransz. van Merwen ,,ende Mr. Ludolf van Geulen, die de voors. consten souden mogen ,,opentlyck leeren, ende daer nae oock demonstreren, soo wel int groot als int cleijn, alles volgens de instructie die Syne Excellentie ,,daertoe hadde doen concipiëren. De Curatoren en Burge- meesteren gingen hiermee accoord en besloten Van Merwen en Van Ceulen op een nader te bepalen wedde te bewilligen". In dezelfde vergadering werd een gedeelte van de Falyebagijnen- kercke onder de Biblioteecque tot leesplaats aangewezen en ver kreeg docent Van Merwen alvast machtiging, het aangewezen deel tot algemene leesplaetse geschikt te doen maken. 85 De ,,Duytse Mathematycque" voldeed aan een bestaande be hoefte, en dat niet alleen op het gebied van de oorlogsvoering. Dit blijkt wel duidelijk uit een resolutie van 8 Augustus 1600, waar in we lezen, dat de Professoren in de Duytse mathematicque meer malen verzocht waren geworden, hun medewerking te verlenen aan een ,,getuychnisse van bequaemheit ende ervarentheit int stuck van landtmeten" voor degenen die als landmeter hun beroep wilden uit oefenen. Curatoren der Hogeschool besloten, dat, na gedaan ver zoek, door genoemde Professoren een ,,scerpelijck" examen zou worden afgenomen en na gunstige uitslag moest de candidaat mèt de Professoren compareren (ter camere van de curateurs) voor Burgemeesteren ende Secretaris van de voors. Curateurs", alwaar de examinatoren plechtige verklaringen moesten afleggen, dat zij de candidaat bekwaam hadden bevonden tot de uitoefening van het landmeterschap. ,,Ende sal opte verclaringe van de voors. Pro fessoren den versoeckers bequaem gevonden sijnde dyenvolgende werden (worden) gelevert bryeven van haere bequaemheit, onder ,,tsegel van de Universiteit ofte hant (handtekening) van de voors. Secretaris". 86 Streven naar monopolie. Een paar jaren na de oprichting van de landmeterscursus werd reeds getracht, t.a.v. de aanstelling van ingenieurs bij het leger en daarbuiten, de toelating van dezen afhankelijk te doen stellen van de opleiding bij de ,,duytsce Professie der Mathematycque" (Reso luties der Curatoren 10 en 11 Nov. 1602.) Maar niet alleen dit opeidingsmonopolie tot ingenieur was het begeerde punt, doch ook de examinatie van hen die hoopten ,,te connen worden gebruyckt ,,in de lantmeeterie". In de afgelopen drie jaren hadden de pro- 203 85) Molhuijsen7a) t.a.p. blz. 122. 86) Molhuijsen73) t.a.p. blz. 131.

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 7