De grensscheiding kan bij schriftelijke overeenkomst worden vastgesteld, bij gebreke van overeenstemming geschiedt echter de vaststelling door de Rechter. De uitvoering van hoofdstuk vier lag aanvankelijk voor een belangrijk deel in handen van de landmeters der domeinen. Dit werd geregeld in Circulaire 1376 (Aanschrijving van de Minister van Financiën van 4 Maart 1910, afdelingen Domeinen en Registratie no. 50), waarbij ter kennis wordt gebracht de instel ling van de „Technische Dienst der Domeinen waarin onder leiding van een Ingenieur-verificateur, de landmeters en tekenaars werden gecentraliseerd, die tot dusverre belast waren geweest met de uitvoering van grensregelingen en de vervaardiging van domeinplans. Verder bevat deze circulaire de nodige voorschriften ter uitvoering van hoofdstuk vier der Rivierenwet. Als grondslag voor de vast te stellen eigendomsgrens geldt de lijn van begroeiing, die bij het ontbreken van overeenstemming door de Rechtbank wordt vastgesteld. Ingaande 1 Januari 1937 werd de bovengenoemde ,,Technische Dienst der Domeinen" opgeheven en werden de daarbij werkzame ambtenaren bij de kadastrale dienst herbenoemd. Hierdoor werden nieuwe voorschriften ter uitvoering van hoofdstuk vier der Rivie renwet noodzakelijk, welke zijn gegeven in de thans geldende cir culaire 2603 (Resolutie van de Minister van Financiën van 14 December 1936 no. 185). Voor het opmaken van grensregelingen langs Rijkskribwerken, aangelegd vóór de invoering der Rivierenwet, blijven de voor schriften van circ. 1156 van kracht; echter dient zoveel mogelijk rekening te worden gehouden met de nieuwe circulaire. De behandeling van de gehele gang van zaken bij een grens regeling wordt hieronder op zeer beknopte wijze weergegeven. Als voorbeeld is een algemeen geval langs een grote rivier gekozen. Opdracht* Behalve aanleg van kribben kunnen nog andere oorzaken de aanleiding vormen voor een opdracht tot grensregeling; o.a. moei lijkheden bij de verpachting van Rijkseigendommen. Voor de gro tere opdrachten zijn meer algemene oorzaken de aanleiding, zoals b.v.; afsnijding met gehele of gedeeltelijke demping van rivier bochten, kanalisatie van een rivier, afsluiting en peilverlaging van de Zuiderzee, aanleg van landaanwinningswerken langs de Wad den, enz. Voorbereiding ten kantore* De op het kadastrale plan afgebeelde oeverlijn heeft tenzij vastgesteld bij een vroegere grensregeling voor de uitvoerende landmeter weinig of geen waarde. De eigendomsgrens langs een rivier is immers geen vaststaande lijn, doch voortdurend aan ver- 238

Orgaan der Vereeniging TAK | 1949 | | pagina 10